Pont du Gard

Pont du Gard to fragment akweduktu zbudowanego przez Rzymian w Prowansji. Most jest najczęściej odwiedzaną antyczną budowlą we Francji. W 1985 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rzymianie zbudowali Pont du Gard w I w. p. n. e. w celu doprowadzenia wody z okolic Uzès do miasta Nemausus (dzisiejsze Nimes). Dostarczał od 20 do 40 tys. m3 wody na dobę i działał około 500 lat. Z czasem przestano go konserwować i w końcu zapchał się osadami.

Pont du Gard ma 49 metrów wysokości, szerokości 6,4 m i długości 275 m. Jest to jedyny tak dobrze zachowany antyczny most z kanałem, mający 3 poziomy. Najniższy poziom ma 6 arkad, pośredni 11, a najwyższy 35. Kanał dostarczający wodę znajduje się najwyżej, natomiast najniżej poprowadzono drogę, używaną nie tak dawno przez samochody. Dzisiaj spacerują tam turyści.

Więcej zdjęć TU

Akwedukt powstawał przez 15 lat. Projekt wymagał precyzyjnych obliczeń nachylenia, które wynosi zaledwie 12 cm.  Wzniesiono go z gigantycznych kamiennych bloków bez użycia jakiejkolwiek zaprawy. Akwedukt nie został zbudowany pod kątem prostym w stosunku do rzeki, tylko pod skosem w stosunku do prądu wody. Sam most to konstrukcja ważąca 50 tysięcy ton, przy jego budowie zatrudniano ok. tysiąca osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s