Góra Stołowa – Kapsztad

Kapsztad założony przez Holendrów, jest najstarszym miastem w RPA, leży nad Atlantykiem w południowo-zachodniej części kraju. Rozciąga się u stóp majestatycznej Góry Stołowej, która stała się jego symbolem.

Góra Stołowa obejmuje obszar około 6500 ha (65 km²), z czego jej wierzchowina około 3 km². Jej wysokość to 1086 m nad poziomem morza, co nie stawia jej w grupie gór godnych uwagi ze względu np. na pięknie uformowany i ośnieżony szczyt. W naturze rzadko spotyka się idealne kształty, proste jak cięte nożem. Wyjątek stanowi właśnie Góra Stołowa, która od kilku lat jest uznawana za jeden z siedmiu cudów świata natury szwajcarskiej fundacji New7Wonders.

Górze Stołowej, po obu jej stronach, towarzyszą charakterystyczne formacje. Po wschodniej Diabli Szczyt, po zachodniej zaś Głowa Lwa. Ten drugi przypomina lwa leżącego w pozycji obserwatora tego, co dzieje się wokół. Takie uformowanie szczytu górskiego na południu Afryki to dodatkowy smaczek. Wierzchołek Góry Stołowej często okrywają chmury. Mieszkańcy mówią wówczas, że górę (stół) przykrył obrus. Te słowa wiernie opisują wygląd jednego z cudów natury i jest to obraz nie mniej interesujący, jak oglądanie formy skalnej w pełnym słońcu.  

Pierwszy Europejczyk przypłynął w rejon Kapsztadu i wspiął się na Górę Stołową w roku 1503. W latach 90. ub. wieku góra stała się częścią terenu chronionego ze względu na swoją wyjątkowość i zachowane formy roślinności. W 1998 r. teren ten przyjął nazwę Park Narodowy Góry Stołowej. W 2004 roku park wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w ramach zespołu obszarów chronionych Cape Floral. Park ma powierzchnię 221 km².

Więcej zdjęć TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s