Rabat – Kazba al-Udaja

Rabat to administracyjna stolica Maroka. Jest jednym z pięciu „miast cesarskich”, którymi są także: Fez, Marrakesz, Meknes i Casablanca. W stolicy znajduje się imponujący pałac królewski, którego oglądanie nie jest dane oczom turystów, poza  okazałą bramą Bab ar-Rouah do niego prowadzącą. Można ją, ze względów bezpieczeństwa, ogadać jednak tylko z pewnej odległości.

Miejscem wartym zobaczenia jest 44-metrowa wieża Hassana – symbol marokańskiej stolicy, jedyna pozostałość po niedokończonym meczecie Hassana z XII w.. W pobliżu bramy znajduje się mauzoleum Mohammeda V, które mieści grób władcy i jego synów, w tym Hassana II, poprzedniego króla Maroka.

Więcej zdjęć TU

Miejscem, które zapada w pamięci, po wizycie w Rabacie, jest malownicza Kazba Udaja z monumentalną bramą i Ogrodami Andaluzyjskimi.

Kazba al-Udaja leży na północ od medyny, na wysokim brzegu, u ujścia rzeki Bu Rakrak do oceanu. Właśnie w tym miejscu plemię Zenata wzniosło ufortyfikowany klasztor ribat, który dał nazwę dzisiejszej stolicy Maroka. Za panowania Almohadów przekształcono go w twierdzę. Nazwa wywodzi się od wojowniczego plemienia Udaja.

Więcej na temat Maroka

Kazba Al-Udaja,  powstała w XI wieku, drugiego życia nabrał po przybyciu Maurów w XVII wieku, którzy założyli w niej niezależną republikę, znaną z pirackiej działalności.. Zasiedlona przez nich forteca miała bronić Rabat przed najazdem innych piratów.

Z zewnątrz kazba nie wygląda szczególnie imponująco. Ot, fortyfikacja. Wchodzi się do niej przez sporej wielkości bramę w pomarańczowym murze. Za murem czeka plątanina uliczek i zaułków z malowniczą biało-niebieską zabudową. Większość domów pochodzi z XVII i XVIII w. Charakterystyczne są tu piękne bramy wejściowe oddzielające uliczki od zacisza domowego mieszkających tam Marokańczyków. Po wejściu do kazby, po prawej stronie, można odnaleźć przepiękne Ogrody Andaluzyjskie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s