Medinet Habu

W Medinet Habu położonym w Tebach Zachodnich znajdują się ruiny zespołu budowli: świątynia Totmesa III oraz świątynia grobowa i pałac Ramzesa III. W skład zespołu wchodzi także kilka kaplic związanych z kultem Amona.
Kompleksowi nadano charakter obronny, ponieważ pierwotnie był otoczony przez ceglaną ścianę z błota o grubości 35 stóp i wysokości 60 stóp. W starożytności stanowił administracyjne centrum regionu. Świątynia Ramzesa III, najlepiej zachowany zabytek tego typu, poprzedzona jest wysokimi pylonami, za którymi znajduje się dziedziniec otoczony filarami przedstawiającymi faraona w postawie Ozyrysa. Kolejne pylony poprzedzają drugi dziedziniec, za którym znajduje się sala hypostylowa z grupą posągów przedstawiających faraona u boku boga Thota.
Większość dekoracji świątyni stanowią reliefy o tematyce batalistycznej, nawiązujące do pokonania Libijczyków przez faraona. Na drugim dziedzińcu zachowały się polichromowane reliefy przedstawiające obchody świąt religijnych.

Odkryte zostały fundamenty pałacu Ramzesa III, który przylegał do świątyni po stronie południowej. Chociaż uczeni nie mają pewności czy Ramzes III rzeczywiście mieszkał w pałacu, to jednak była w nim sala audiencyjna. Historia kompleksu trwała do IX wieku n.e. odkąd na drugim dziedzińcu świątyni grobowej powstał koptyjski kościół.

Więcej zdjęć TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s