Rzemiosło w Maroko

W Maroko wszystko wydaje się niezwykłe, od kolorów skał łańcucha górskiego Atlas, poprzez zieleń palmowych gajów wyrastających wśród piasków, architekturę bardziej przypominającej baśniową scenerię niż realne budowle, ludzi wyglądających jakby byli  przeniesieni w czasie z odległych wieków, po rzemiosło, którego wyroby urzekają kształtem i kolorystyką.

Maroko kojarzy mi się z kolorowym rękodziełem i bajeczną ceramiką oraz mozaikami. Podziwiam wytwórców wielu pięknych rzeczy, przy czym zaznaczyć trzeba, że obok zdolności artystycznych cechuje ich niebywała cierpliwość. Bez tego nie udałoby się wykonać w dość prostym, nawet prymitywnym, warsztacie tych misternych dzieł sztuki.  

Określenie dzieła sztuki może jest nieco na wyrost, gdyż w warsztatach rzemieślniczych, których działalność jest wspierana przez państwo, wykonywana jest produkcja masowa. Właśnie bez wsparcia władz nie byłoby możliwości kupowania i przywożenie do Europy wielu cudeniek. W Maroko dba się o to, żeby kraju, suków i sklepików, nie zalewała tania tandeta wytwarzana w Chinach. Jednym z instrumentów prowadzących do tego celu są wysokie, zaporowe cła.

Więcej zdjęć TU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s