Kom Ombo

Kom Ombo leży 50 km na północ od Asuanu, co pozwalało miastu w starożytności czerpać zyski z cła. Przebiegał tamtędy szlak handlowy z Nubii do Doliny Nilu. Okres głównego rozkwitu przypada na czasy panowania Ptolemeusza V (ur. 210 p.n.e., zm. 180 p.n.e.), gdy to w Kom Ombo powstał obóz stacjonujących tam żołnierzy. Świątynia Sobka i Haroerisa usytuowana 4 km na południe od centrum miasta, została wzniesiona na cyplu, w miejscu, gdzie Nil tworzy zakole. Tam też w starożytności, według legendy, zbierały się krokodyle. Powszechnie wiadomo, jak ogromne znaczenie przypisywano naturalnym cyklom wylewu Nilu. Stąd też wywodzi się zainteresowanie starożytnych cywilizacji życiem krokodyli. Jedna z legend związanych ze świątynią głosi, iż powstała po to, by ludzie mogli wyprosić u bogów obronę przed atakami gadów.

Cechą charakterystyczną świątyni jest to, że składa się z dwóch symetrycznych, połączonych ze sobą części. Obiekt powstał w II wieku p.n.e. za panowania Ptolemeuszy. Każda poświęcona była triadzie boskiej, którą tworzyli: Sobek, Hathor i Chonsu oraz Haroeris (Horus starszy), Taneset-nofret i Panebtau. Świątynie obu triad w dużym stopniu są zniszczone, nie mniej na ich ścianach nadal można podziwiać dobrze zachowane hieroglify. Dzięki temu można poznać narzędzia chirurgiczne używane przy porodzie i sposób w jaki rodziły Egipcjanki.
W pobliżu świątyni Kom Ombo znajduje się Muzeum Krokodyli. Są tam zwiedzającym udostępnione dwadzieścia dwie mumie krokodyli, a także jaja krokodyli, drewniane sarkofagi i płody krokodyli. Warto dodać, że posągi Sobka mają ludzkie ciało i głowę krokodyla.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s