Świątynia Hatszepsut

Hatszepsut była pierwszą kobietą faraonem starożytnego Egiptu, panowała w okresie Nowego Państwa. Chcąc dorównać swojemu ojcu, Totmesowi I, który jako pierwszy z faraonów rozpoczął budowanie dla siebie grobowca w Dolinie Królów, zleciła swojemu architektowi wzniesienie okazałej świątyni grobowej.

Hatszepsut jest jedną wielką zagadką. Mimo, że rządy królowej Hatszepsut uważa się za pokojowe, tak naprawdę była rewolucjonistką. Próbowała dokonać rzeczy dla starożytnych Egipcjan niemal niemożliwej. Nie tylko zasiadła na tronie faraonów, tradycyjnie zajmowanym przez mężczyzn, ale zamierzała przekazać władzę kolejnej kobiecie. Następnym królem Egiptu miała być córka królowej – Neferura. Ślady tych planów ujawniają odkrycia polskich egiptologów w świątyni.

Więcej zdjęć TU

Świątynia Hatszepsut zwana „Świątynią Milionów Lat” zbudowana została u stóp gigantycznej ściany skalnej w XV w. p.n.e. W znacznej części jest wykuta w skale, składa się z trzech, ułożonych kaskadowo, połączonych ze sobą rampami tarasów, które zakończone były portykami. Rampy zdobione były sokołami. Droga do najniższego tarasu, prowadziła pomiędzy obeliskami i posągami sfinksów. Na górnym tarasie znajdował się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca.

Świątynia została odtworzona dla zwiedzających w roku 2002 dzięki polskim archeologom, którzy od kilkudziesięciu lat pracują w dolinie Deir el-Bahari. Prace wykopaliskowe w latach 60 ub. wieku rozpoczął znany archeolog, Kazimierz Michałowski.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s