Dolina Królów

Dolina Królów była miejscem wiecznego odpoczynku panujących w Nowym Państwie (okres trwający od XVI do XI wieku p.n.e). Kanion, wcześniej nazywany Miejscem Prawdy, znajduje się wśród gór Tebskich. Nad doliną dominuje góra El Kurn, która ma symboliczny kształt piramidy.

Egipcjanie przywiązywali dużą wagę dożycia po śmierci, więc swoich zmarłych wyposażali we wszelkie niezbędne przedmioty. Dlatego badania grobowców są dla archeologów bazą wiedzy na temat codziennego życia w dawnym Egipcie. Można w nich było znaleźć cenną biżuterię i przedmioty artystyczne, ale również meble, naczynia i inne rzeczy powszechnego użytku. Według wierzeń dusza człowieka istniała tak długo, jak długo zniszczeniu nie uległa jej ziemska powłoka. Stąd zwyczaj balsamowania zwłok, tworzenia mumii. Równie istotne było umieszczenie ciała w odpornym na działanie czynników zewnętrznych grobowcu. Tak powstały piramidy oraz grobowce skalne.

Dolina Królów ma zachodnie i wschodnie ramię, przy czym najwięcej grobowców znajduje się na jego wschodniej części.Odkryto tam łącznie 63 groby ukończone i 20 tylko wykutych w skale. W dolinie nadal pracują archeolodzy. Pierwszy grobowiec władcy zbudowano dla Thumtmosa I, co miało miejsce około 1512 roku p.n.e. Dolina to miejsce spoczynku królów Egiptu z okresu od XVIII do XX dynastii. Pierwszym faraonem, który nakazał budowę swojego grobowca był Totmes I, ostatnim – Ramzes XI. Grobowce to wykute w skale kompleksy, składające się z ciągu licznych korytarzy i sal. Już wczasach współczesnych faraonom wiele zostało otwartych i ograbionych. Proceder ten trwał przez wieki. Z tego też powodu już w czasach panowania faraonów zdarzały się sytuacje przenoszenia mumii, mające na celu ich ochronę przed zbezczeszczeniem. Współczesnym badaczom udało się odnaleźć tylko jeden niesplądrowany grobowiec – Tutenchamona (w 1922 r.). Grobowce oznakowano według kolejności w jakiej je odkrywano. „Jedynkę” ma grobowiec Ramzesa VII, który odkryto w okresie wielkiej Grecji i Rzymu.

 Mimo, że grobowce zostały splądrowane, jednak nadal pozostają źródłem fascynacji dla podróżników. Każdy jest bowiem inny.Niektóre mają bardzo proste konstrukcje i nie ma w nich niemal żadnych ozdób. Inne to istna plątanina skomplikowanych, a przy tym bogato zdobionych korytarzy. W grobowcach zadziwia trwałość barw malowideł, których fragmenty po dzień dzisiejszy są żywe.

W Dolinie Królów chowano także rodziny władców Egiptu. Nie brakuje tutaj grobowców księżniczek i książąt, choć są znacznie skromniejsze.

W 1979 roku Dolinę Królowych wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2009 roku został wprowadzony zakaz fotografowania i filmowania, stąd relacja została opatrzona tylko zdjęciem zrobionym z oddali.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s