Świątynia Boga Horusa w Edfu

Podróżując po Egipcie nie można pominąć Edfu, gdzie znajduje się świątynia poświęcona bogowi Horusowi. Jest to jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych świątyń Egiptu, wybudowana w III w. p.n.e.

Edfu, położone jest pomiędzy Asuanem a Luksorem. Świątynia w tej miejscowości jest najmłodszym obiektem starożytnym a zarazem drugim co do wielkości zaraz po Karnaku. Budowę świątyni rozpoczął w 237 r. p.n.e. Ptolemeusz III, a 180 lat później rozbudował ją Ptolemeusz XII. Budowla została całkowicie ukończona około 57 lat przed naszą erą, w czasach podbojów Aleksandra Macedońskiego.

Zdjęcia TU

Świątynia ta była miejscem codziennego boskiego kultu, odbywało się tu wielkie, doroczne święto na cześć Horusa, boga płodności przedstawianego z głową sokoła.

Do połowy XIX wieku świątynia była całkowicie zasypana piachem, na jej dachu stały wiejskie budynki. W latach 60. XIX wieku, twórca muzeum egipskiego rozpoczął w Edfu prace wykopaliskowe, dzięki czemu obecnie możemy podziwiać świątynię niemal w całej okazałości.  

Obiekt naprawdę robi wrażenie. Jego ogromne pylony mają wysokość 35 m, szerokość 35 m i długość 137m. Dzięki temu, że świątynia jest tak dobrze zachowana, posiada zachowane hieroglify i rzeźby. Przed pierwszym pylonem stoją dwa potężne posągi Horusa wykonane z czarnego granitu, za nim znajduje się ogromny dziedziniec otoczony kolumnami z rzeźbionymi kapitelami. Z pewnością Edfu jest znakiem bytności wielu pradawnych cywilizacji i świadectwem wielkiej starożytnej kultury egipskiej. Przede wszystkim ze znalezionych tam dokumentów spisywanych na papirusie historycy poznali wiele legend i obrzędów związanych z czczeniem bóstw i ich świętami oraz z codziennym życiem starożytnych mieszkańców.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s