Kolosy Memnona

Kolosy Memnona stanowią obecnie jedyną zachowaną część świątyni grobowej Amenhotepa III. Najprawdopodobniej została zniszczona wskutek trzęsień ziemi i niszczących powodzi. Faraon Amenhotep III rządził Egiptem na przełomie XV i XVI w. p.n.e. Upamiętniające go monumenty postawiono około roku 1370 r. p.n.e.

Wykuto je z ogromnych bloków skalnych kwarcytu, stały z przodu świątyni. Ważą po około 800 ton każdy i przedstawiają faraona siedzącego na tronie. Postacie mają wysokość po 15,6 m, zaś wraz z postumentami18,5 m. Na tronie, w jego przedniej części po bokach faraona, wyrzeźbiono dwie niewielkie postacie kobiece. To jego żona Teja i matka Mutemuja.

Źródła podające informacje na temat kolosów mówią o transporcie rzeźb Nilem. Wiele osób dziwi, jak te ważące 800 ton każdy, kolosy wykute z bloków skalnych kwarcytu w kamieniołomach z okolic Kairu, zostały przeprawione na drugą stronę Nilu i przetransportowane 675 kilometrów do Teb Zachodnich, a następnie ustawione na postumentach. Padają także pytania jak (czym) wykuto posągi skoro najtwardszym metalem był wówczas brąz? Zadziwia także fakt, jak je transportowano Nilem, niemal 700 km pod prąd?

Skoro kolosy budzą tak duże wątpliwości warto pojechać do Egiptu i zobaczyć te nieprawdopodobnej wielkości rzeźby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s