Ogród Majorelle – Marrakesz

Marrakesz, znany także jako Czerwone Miasto, ma wiele interesujących miejsc, których odwiedzenie sprawia ogromną przyjemność podróżnikom. Jednym z nich jest stworzony 100 lat temu Ogród Majorelle, który przez 20 lat należał do znanego kreatora mody Yves’a Saint Laurenta.

Centrum, pełnego zgiełku i tętniącego życiem, Czerwonego Miasta skrywa niepowtarzalną oazę zieleni i ciszy. Zakątek jest tak fascynujący, że trudno uwierzyć, iż istnieje w tym upalnym, afrykańskim kraju naprawdę. W roku 1919 r. do Marrakeszu przyjechał francuski malarz Jacques Majorelle. Zakochał się w mieście tak silnie, że postanowił zamieszkać w nim na stałe. Trzy lata później artysta kupił porośnięty palmami daktylowymi teren na skraju miasta i zatrudnił architekta Paula Sinoira, zlecając mu budowę willi w stylu mauretańskim. Niedługo potem malarz pomalował ściany ogrodu, fontanny, elementy ogrodu i willę oszałamiającym kolorem niebieskim. Tak nasyconym i niepowtarzalnym, że otrzymał własną nazwę bleu Majorelle (od miejsca pierwszego zastosowania, nawa ta obowiązuje oficjalnie). Ale to nie wszystko. Majorelle, miłośnik botaniki, stworzył wokół swojego domu ogród z bujną,tropikalną roślinnością, przywożoną z różnych zakątków świata. To miejsce stopniowo rozsławiało artystę bardziej niż jego obrazy. Niestety, malarz uległ nieszczęśliwemu wypadkowi i umarł w 1962 r. Ogród stopniowo popadał w zapomnienie.

Od zniszczenia ocalił go wielki, francuski (pochodzenia algierskiego) projektant mody, Yves Saint Laurent, który po raz pierwszy zjawił się w Marrakeszu w roku 1966. Jego partner, Pierre Bergé, tak wspominał pobyt w Czerwonym Mieście: „Zaglądaliśmy tam każdego dnia. Ogród był otwarty dla publiczności, ale pusty. Uwiodła nas ta oaza”. Mowa oczywiście o ogrodzie Majorelle. W 1980 r. partnerzy kupili piękną mauretańską willę i zabrali się do przywrócenia świetności ogrodowi. Sprowadzili m.in.dziesiątki odmian palm, kaktusów, liczne bambusy, bugenwille i hibiskusy.Powstały oczka wodne, do których wpuszczono karpie i rzadkie odmiany żab.

Ogrody Majorelle nie były stałym miejscem zamieszkania Laurenta i Bergé. Przebywali tu jednak często, pracując i goszcząc swoich przyjaciół. Yves pokochał to miejsce na tyle, że w 2008 r., po jego śmierci, prochy genialnego twórcy rozrzucono właśnie na terenie Majorelle – w rosarium.

Dziś egzotyczny ogród wraz ze znajdującym się wjego sercu Muzeum Sztuki Islamskiej (kolekcja zawiera eksponaty Laurenta) jest codziennie otwarty dla gości, nawet podczas ramadanu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s