Monopoli

Planując wyjazd na południe Włoch, do Apulii, czyli tam gdzie zaczyna się obcas buta, polecam klimatyczne Monopoli. Znajdziecie tu wszystko, co jest esencją włoskiego południa: zabytkową architekturę, labirynty wąskich uliczek, szmaragdowe morze i dużo słońca. To wszystko w niedużym miasteczku, którego najstarsza część położona jest nad samym brzegiem Adriatyku.

Wejście do starego portu w Monopoli prowadzi przez historyczną bramę. Za nią napotykamy niebieskie łódki rybaków, delikatnie kołyszące się na falach. W porcie otoczonym białymi ścianami zabudowań starego miasta, często spotyka się rybaków zajętych przeglądaniem sieci. Tuż przy porcie uwagę przykuwa niewielki zamek Karola V, a idąc dalej docieramy do Bastion Santa Maria. Po spacerze nadmorską promenadą Lungomare, nasyceniu oczu i uszu widokiem oraz szumem morza, z przyjemnością wkraczamy w labirynt uliczek, wzdłuż których mija się śnieżnobiałe domy o różnej architekturze, często wzbogacone zielenią lub kwiatami. W Monopoli odnajdujemy kilka pięknych kościołów, z których nie można pominąć katedry Maria Santissima della Madia.

W Monopoli można także wypocząć na niewielkim skrawku plaży. Czy jednak po to tam jedziemy?

Więcej zdjęć TU

Jadąc do Apulii warto spędzić tam kilka dni i zaplanować odwiedzenie kilku miasteczek. Każde jest bowiem inne, różni się od pozostałych nie tylko elementami wynikającymi z położenia. To historia każdego z ich zupełnie inaczej je ukształtowała. Apulia ma naprawdę mnóstwo do zaoferowania. Wszystkie te miejsca można bardzo łatwo odwiedzić. Najlepiej jedno z nich, położone w centralnej części regionu, potraktować jako bazę. Taką bazą może być Monopoli lub Bari.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s