Alberobello

Alberobello to przepiękne miasteczko na południu Włoch, w regionie w Apulia. Apulia to kraina historyczna leżąca w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego, wzdłuż wybrzeży Adriatyku.

Cały rejon Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa – domów typu trullo. Trullo to niewielki, zwykle jednopoziomowy budynek mieszkalny, zbudowany z kamienia wapiennego bez zaprawy, najczęściej na planie kwadratu lub koła, kryty stożkowatym dachem układanym również z kamieni, zwieńczony przeważnie krzyżem lub innym symbolem, często z bielonymi ścianami zewnętrznymi. Tego typu domki wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe. Swego czasu w Apulii pobierano podatki wyłącznie od solidnych, murowanych domów. Mieszkańcy trullo nie musieli więc uiszczać daniny. Inna teoria pochodzenia trullo mówi o sprycie apulijskich chłopów, którym w XV wieku Ferdynand I Aragoński zakazywał budowania stałych domostw twierdząc, że można ich dowolnie przenosić tam, gdzie będą potrzebni. Domy te rzeczywiście nie były stałe i w razie wizyty cesarskich urzędników, czy faktycznych przenosin Apulijczycy nie narażali się na zarzut łamania zarządzenia króla. Dach trullo stosunkowo łatwo można było rozebrać (by udowodnić, że budynki są niewykończone), jak też na nowo złożyć.

 

Domki można spotkać już od Conversano, po drodze z Bari do Lecce. Czasami są to pojedyncze domostwa, w których mieszkali rolnicy.

DSCN2956

Alberobello zaś to duża osada, której znaczna część zachowała się do dzisiejszych czasów i swoim urokiem przyciąga rzesze turystów. W miejscowości zachowało się ok. 1500 tego typu budowli. Nie wiadomo na czym wzorowano się budując takie domy. Nigdzie w Europie nie są spotykane. Ciekawostką jest to, że na niektórych dachach namalowane są znaki hieroglificzne o niewiadomym znaczeniu.

Trulli wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej zdjęć TU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s