Bułgaria zachodnia

Bułgaria, kraj położony na południowym-wschodzie Europy, przez wiele lat był zapomniany przez Polaków. Wyjazdy do Bułgarii były u nas bardzo popularne w latach 80. ubiegłego wieku. Rodacy jeździli głównie nad Morze Czarne. Obecnie znów bałkański kraj stał się jednym z ważniejszych kierunków letnich urlopów. Decydują o tym niskie ceny, ciekawe zabytki i zapierające dech wybrzeże czarnomorskie. Poza dobrze w Polsce znanymi miejscami jak: Warna, Burgas, Nesebyr czy Złote Piaski, Polacy odwiedzają Sofię oraz położony niedaleko stolicy monaster Rilski. Odwiedzających ten kraj fascynuje przynależność do odmiennego, prawosławnego kręgu kulturowego.

Bułgaria to także wysokie (najwyższe na Bałkanach) góry, urzekające doliny i przełomy rzek rzadkiej piękności. Dlatego warto zjechać z utartych tras i poznać inne miejsca.

Sofia

Stolica Bułgarii była tracką osadą o nazwie Serdika, pochodzącą od trackiego plemienia Serdów. Przez krótki okres w IV w. p.n.e. miasto było w posiadaniu Filipa Macedońskiego i jego syna, Aleksandra Wielkiego. Około 29 roku n.e. Sofia została podbita przez Rzymian i jej nazwę zmieniono na Ulpia Serdica.

Panowanie Imperium Osmańskiego zakończyło się z chwilą gdy wojska rosyjskie wkroczyły do miasta, 4 stycznia 1878 roku. Zawarto wówczas Pokój w San Stefano, a następnie Traktat Berliński, w wyniku którego powstało Księstwo Bułgarii, a stolicę kraju przeniesiono z Tyrnowa do Sofii.

Ciekawymi zabytkami są: sobór Aleksandra Newskiego, znajdująca się w pobliżu cerkiew św. Zofii, meczet Banja Baszi i łaźnie tureckie.

Więcej na temat Sofii TU

DSCF5242

Melinik

Melnik, to miasto znane z unikalnych piaskowych form skalnych otaczających go oraz wina z endemicznych odmian winorośli, którego smak docenił sam Winston Churchill,.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Melnik został założony. Po raz pierwszy w dokumentach pojawia się w XI wieku. Badania archeologiczne wskazują, że pierwszymi mieszkańcami byli członkowie jednego z trackich plemion, znanego z tego, że wywodził się z niego słynny Spartakus.

W końcówce XVIII w. Melnik posiadał 1300 domostw, 70 kościołów i ok. 20 tys. mieszkańców. Później jednak pożary oraz wojny doprowadziły do upadku miasta, które dziś jest znane jako najmniejsze miasto w Bułgarii, mające ponad 200 mieszkańców.

Więcej zdjęć TU

 

 

 

Monastyr Rilski jest jednym z najbardziej interesujących i najpiękniejszych obiektów w Bułgarii, a z pewnością najbardziej znanym. Pokryte freskami ściany głównej cerkwi, jej kopuła, białe mury samego monastyru wyglądają baśniowo na tle wspaniałych górskich szczytów. Monastyr leży na południowych peryferiach północno-zachodniej części gór Riła. Jest to największy klasztor w Bułgarii, a w świadomości Bułgarów stanowi prawdziwą narodową świętość. W 1983 monastyr Rilski został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej TU

 

 

Twierdza Bełogradczik

Bełogradczik to niewielka miejscowość w północno-zachodniej Bułgarii, położona w zachodniej części pasma górskiego Stara Płanina. Miasteczko otaczają malownicze skały, które ciągną się na długości 30 km, powstałe ponad milion lat temu podczas wypiętrzania się pasma górskiego. Nazwy niektórych skał nawiązują do ich kształtów, z czym wiążą się legendy.

Jedna z formacji skalnych stała się częścią monumentalnej Twierdzy Kaleto.

Więcej TU

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s