Vicenza

Vicenza położona jest na północnym wschodzie Włoch, w regionie Veneto, u podnóża Alp Weneckich. Dzieje miasta sięgają starożytności. Pierwsza osada powstała między 11 a 7 wiekiem p.n.e.
Centrum miasta znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Vicenza to włoska perełka architektury późnego renesansu zwana „miastem Palladio”, gdyż ten XVI-wieczny architekt był autorem projektów wielu budynków w mieście.
Życiorys architekta obfituje w ciekawe wątki. Andrea Palladio urodził się w Padwie, w 1508 r. Od najmłodszych lat pracował jako kamieniarz. Będąc nastolatkiem przeniósł się do Vicenzy, gdzie również podjął pracę w warsztacie kamieniarskim. Jako 30-latek został zatrudniony przy renowacji willi miejscowego notabla i poety Trissino, który zauważył talent kamieniarza. Możny stał się mecenasem, pomógł przyszłemu architektowi zdobyć wykształcenie w Rzymie, gdzie Andrea zainspirował się starożytnymi rzymskimi budowlami, które odcisnęły piętno na jego dalszym zawodowym życiu. Palladio rozpoczął pracę od zaprojektowania kilku willi i pałaców w Vicenzie. Potem nadeszło zlecenie od władz miasta na przebudowę Pallazzo della Ragione. Dziś budynek zwie się Basilica Palladiana i jest najsłynniejszym zabytkiem Vicenzy, położonym na pięknym Piazza dei Signori. Naprzeciw stoi kolejna praca Palladio – Pallazzo del Capitaniato.
Po II wojnie, w czasie włoskiego „cudu gospodarczego”, Vicenza stała się jednym z najbogatszych miast włoskich. Okres świetności pozwolił otoczyć opieką piękne stare budowle miasta, które do dziś cieszą swoim wyglądem.

Wśród pięknych zabytkowych budynków Vicenzy znajdują się:
• Katedra – projekt Andrea Palladio; ukończona w latach 60. XVI wieku. Fasada katedry przetrwała bombardowania podczas II wojny światowej, reszta budynku została zrekonstruowana.
• Sanktuarium Matki Bożej z Monte Berico – bazylika składa się z dwóch części: jednej zbudowanej w stylu gotyckim w 1428 roku i drugiej w stylu klasycystyczno-barokowym z 1703 roku.
• Kościół Santi Felice e Fortunato – początki kościoła sięgają IV wieku, stopniowo był rozbudowywany w kolejnych wiekach i zniszczony wraz z pozostałą częścią miasta przez Węgrów w IX wieku. Później kościół został odbudowany, wzbogacono go o barokowe ołtarze i zdobienia, jednak część z nich została usunięta w XX wieku.
• Santa Corona – gotycki kościół z XIII wieku; w jego obrębie znajduje się kaplica Valmarana z XVI wieku.
• Basilica Palladiana – renesansowy budynek przy centralnym placu Vicenzy Piazza dei Signori z XV wieku.
• Villa Rotonda – projekt Andrea Palladio; rezydencja w stylu renesansowym.
• Wieża zegarowa Torre Bissara – wieża wysoka na 82 m, najwyższa kamienna konstrukcja Vicenzy; pochodzi z XI wieku i wznosi się obok Basilica Palladiana .
• Teatro Olimpico – projekt Andrea Palladio, jeden z trzech ostatnich stojących do dzisiaj teatrów renesansowych (obok Teatro all’antica w mieście Sabionetta i Teatro Farnese w Parmie).

Więcej zdjęć TU

One comment

  1. Jest Pan dla mnie motywacją ,też mnie czeka operacja za około 3 tygodnie ,dzięki takim wygranym jak Pan wierzę w swój sukces .Dziękuję za tego bloga

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s