Essaouira – Mogador

Essaouiry (nazwa francuska), miasto portowe w Maroko, w regionie Marrakesz, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Słynie ze starych  fortyfikacji, wyrobów z drewna tui oraz oryginalnej architektury starego miasta i niepowtarzalnego klimatu, jaki nadają temu miejscu pobielone ściany i błękitne drewniane elementy domów.

Na terenach obecnej Essaouiry, w 1506 roku, Portugalczycy wznieśli fortecę Castelo Real de Mogador. Miasto założono nieco później, w II połowie XVIII wieku. Tutejszy port, znany wówczas Europejczykom pod nazwą Mogador, stał się ośrodkiem handlu międzynarodowego. W czasach zależności od Francji miasto podupadło i straciło znaczenie gospodarcze. Nie lepiej wyglądała sytuacja po odzyskaniu niepodległości przez Maroko, kiedy to As-Suwajrę (nazwa arabska) opuściła społeczność żydowska. Po jakimś czasie miasto podniosło się.

Wśród zabytków na uwagę zasługuje starówka oraz dawny fort. W 2001 roku medyna wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fortyfikacja Essaouiry robi wrażenie. Na fale oceanu głośno rozbijające się o brzeg, podziwiane przez otwory strzeleckie budowli oraz unoszące się nad wodą krzykliwe mewy można patrzeć godzinami. Główne uliczki medyny są szerokie, po obu stronach leżą wyłożone wyroby tamtejszych rzemieślników, a także owoce, przyprawy. Opuszczając główne miejsca handlowe, na których stale jest się zaczepianym przez sprzedawców, można zaznać nieco spokoju i egzotyki w urokliwych zakamarkach Mogadoru.

Wśród oferowanych pamiątek, obok wyrobów z metalu i skóry, kolorowych makat i nakryć, uwagę przykuwają te wykonane z drewna tui. Tradycja wykorzystywania tego rodzaju drewna sięga odległych czasów. Słynie z tego właśnie region Essaouiry. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę wyroby znane są dziś w całym Maroko i na świecie. Uroku nadaje im nieregularna faktura. Drewno pochodzące z obszaru pnia jest jasnobrązowe o misternie splątanej strukturze komórkowej, natomiast to z odrostów korzeni jest dużo ciemniejsze i mocno nakrapiane, wręcz pstrokate. Ze względu na sporą twardość drewna drobne przedmioty, jak miski, tace, talerze, popielniczki czy szachy, są trwałe. Przedmioty wykonane z drewna tui dodatkowo ozdabia się orientalnymi wzorami, które mogą być na nim malowane lub wypalane.

Spacer po Essaouirze warto zakończyć na plaży. Jest piękna i szeroka. Spacerując po niej stale ma się przed oczami obraz starych budowli, fortecę i portową medynę.

Więcej zdjęć TU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s