Włochy południowe

Włochy dzielą się na dwadzieścia regionów, te następnie na prowincje.

mapa-regionow-wlochy.png

Kraj został zjednoczony dopiero w 1861 roku i dlatego Włosi często odczuwają większe przywiązanie do swojego regionu niż do państwa jako całości. Odmienność regionów przejawia się w lokalnych tradycjach kulinarnych, standardzie życia, dialekcie, a także krajobrazie. Ponadto, widoczny podział istnieje między północą, a południem Włoch. Sami Włosi uważają, że obie części tworzą wręcz dwa różne kraje. Północ jest postrzegana jako ta bogata, nowoczesna i rozwinięta gospodarczo zaś południe, jako region zacofany, biedny i brudny. Różnice dotyczące kwestii ekonomicznych to nie wszystko, istotne są także różnice w sposobie życia i mentalności.

Obecnie we Włoszech działa szereg organizacji regionalnych podnoszących hasła separatystyczne i autonomiczne. Największą z tych organizacji jest Liga Północna (Lega Nord). Działacze tej partii stawiają sobie za cel federalizację i zwiększenie kompetencji regionów północnych. Bardziej radykalni działacze postulują wręcz oderwanie północnych Włoch i proklamowanie niepodległego państwa Padanii (od doliny rzeki Pad, która płynie niemal przez środek uznawanej przez Ligę północy kraju).

Granice-postulowanego-kraju-Padanii-aut.-Bogdangiusca-CC-BY-SA-3.0.png
Granice postulowanego kraju Padanii

Taki podział proponuje Liga Północna, każdy Włoch ma jednak własny. Wiele osób na północy mówi, że Italia kończy się we Florencji. Inny uważają, że południe jest poniżej Rzymu.

Włochy są krajem pięknym, pełnym wspaniałych krajobrazów, miast i wielu zabytkowych budowli. Dla turysty, tak naprawdę podział na północne i południowe Włochy nie istnieje, bowiem wszędzie odnajduje niepowtarzalne piękno.

Oto kilka ciekawych miast południa:

Caserta to niewielka miejscowość we Włoszech, położona około 35 km na północ od Neapolu. Turystów przyciąga usytuowany w centralnej części miasta imponujący pałac, określany jako włoski Wersal, który był jedną z największych rezydencji królewskich dawnego Królestwa Neapolu i Sycylii. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XVIII wieku i w owym czasie uważana była za największą kamienną budowlę ówczesnej Europy. Pałac był również największą z czterech byłych rezydencji królewskich, obok Neapolu, Capodimonte i Portici.

 

W 1996 roku Pałac Królewski w Casercie wraz z parkiem, zespołem San Leucio i otwartym w 1762 roku akweduktem Vanvitelli’ego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Sorrento to słynny, pełen życia kurort. Miasto usytuowane pośród cytrusowych i oliwnych gajów, na tle olśniewających skał, zachwyca przyjezdnych swoim klimatem, niesamowitymi widokami i pięknem lazurowej wody.

DSCF0164

Wybrzeże Amalfitańskie to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Kampanii i Europy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region rozciąga się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, od miejscowości Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc we Włoszech. Górzysty obszar oferuje przepiękne widoki, a domy tamtejszych miejscowości zostały zbudowane kaskadowo na stromych zboczach, co tworzy niepowtarzalny klimat.

Włoskie wybrzeże Amalfi kusi niesamowitymi widokami, lazurem nieba i morza oraz urokliwymi miasteczkami, a na szczególną uwagę zasługują: Positano, Amalfi i Salerno.

Positano to miasteczko uznawane za jedno z najpiękniejszych we Włoszech, nakręcono w nim wiele filmów. Positano jest jednym z ulubionych miejsc celebrytów i gwiazd show-biznesu, które chętnie spędzają tu wakacje, a nawet organizują śluby.

 

Amalfi to kolejne, niezwykle malownicze nadmorskie miasteczko nad Zatoką Salerno. Obecnie Amalfi to popularny nadmorski kurort. Miasto powstałe na klifach składa się z wąskich krętych uliczek oraz niezliczonej liczby schodów. W Amalfi zachowało się także wiele zabytkowych budowli.

 

Kolejne pełne uroku miasto to Salerno (TU).

Południe Włoch to oczywiście także pełen uroku Neapol (TU)

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s