Zamek Neamt

Târgu Neamţ to miasto w północno-wschodniej Rumunii, położone na terenie Mołdawii. Jednym z ciekawszych zabytków są tu usytuowane na obrzeżach miasta, na wysokiej skale, ruiny średniowiecznego zamku obronnego.

Historycy spierają się o pochodzenie zamku. Wydaje się, że to dzieło Germanów z I poł. XIII stulecia. To prawdziwa średniowieczna twierdza położona na stromym zboczu, z mostem zwodzonym i wieloma pomieszczeniami (np. sekretną komnatą schadzek).

W ciągu kolejnych wieków, z uwagi na swoje strategiczne położenie, twierdza była wielokrotnie oblegana przez wojska tatarskie i tureckie. W 1691 roku (18 lat po odsieczy wiedeńskiej) zamek wsławił się bohaterską, ale jednak nieskuteczną obroną przed wojskami polskimi dowodzonymi przez Jana III Sobieskiego. Wówczas to forteca została przejęta przez oddziały polskie, pod których władaniem pozostawała aż do czasu podpisania, 26 stycznia 1699 roku, pokoju w Karłowicach. Częściowo odrestaurowane i zabezpieczone ruiny zamku oraz kilka komnat udostępnione są dla zwiedzających.

Więcej zdjęć TU

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s