Sorrento

Sorrento to miejscowość w Kampanii, nad Zatoką Neapolitańską. Jest jedną z najpopularniejszych na Półwyspie Sorrentyńskim, słynie z pięknego położenia, malowniczej zabudowy i lokalnych produktów, w tym szczególnie likieru cytrynowego.

Sorrento zostało założone jako kolonia grecka (najstarsze ślady pochodzą z przełomu VII i VI wieku p.n.e.). W czasach rzymskich okolice miejscowości, noszącej wówczas nazwę Surrentum, były znane z produkcji wina. Patrycjusze chętnie budowali tu wiejskie rezydencje. Od 420 Sorrento było siedzibą arcybiskupstwa. Po upadku Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego zostało opanowane przez Ostrogotów, później przeszło pod kontrolę Bizancjum. W 1133 roku zdobył Sorrento Roger II de Hauteville, pierwszy król Sycylii i odtąd losy miasta związane były z Królestwem Sycylii, aż do 1861 roku, gdy cały region wszedł w skład zjednoczonych Włoch.

Sorrento, podobnie jak Wybrzeże Amalfi, od dawna znane jest jako region o szczególnych walorach turystycznych i chętnie odwiedzane przez gości z całej Europy. Bywali tu: Johann Wolfgang von Goethe, John Keats, Walter Scott, George Gordon Byron, Henrik Ibsen, Richard Wagner i Friedrich Nietzsche. W XX wieku miasteczko spopularyzowała jedna z najsłynniejszych neapolitańskich piosenek, Torna a Surriento, napisana w 1902, zaśpiewana po raz pierwszy w hotelu Tramontano, jako utwór okolicznościowy z okazji pobytu w Sorrento ówczesnego premiera Włoch. Później wykonywana przez tak wybitnych artystów, jak Tito Schipa, Beniamino Gigli, Giuseppe Di Stefano, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, José Carreras i Andrea Bocelli, a także przez Annę German.

W sezonie turystycznym miasto tętni życiem, tłumy odwiedzających przemieszczają się wąskimi uliczkami, pełnymi kawiarnianych ogródków, restauracji, sklepików z pamiątkami. Liczne sklepiki i stragany oferują włoskie makarony, śródziemnomorskie przyprawy, przepyszne likiery i wyroby cukiernicze. W powietrzu unosi się słodki zapach cytrusów.

Sorrento posiada wspaniałą architekturę. Warto tu odwiedzić  XV-wieczne centrum miasta, w obrębie którego znajduje się kościół św. Franciszka.

Więcej zdjęć TU

DSCF0137

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s