Casablanka

Nazwa miasta pobudza wyobraźnię wielu osób. Swoją popularność miasto zawdzięcza amerykańskiemu melodramatowi z 1942 roku. Odwiedzający marokańskie miasto chcieliby zobaczyć miejsca zaprezentowane w obrazie z Ingrid Bergman i Humphreyem Bogartem w rolach głównych. Nie ma takiej możliwości, gdyż film powstał w studio telewizyjnym, a wygląd miasta w wyobraźni scenarzystów. W Casablance, poza paroma budynkami z okresu kolonialnego, nie ma żadnych zabytków. Ten największy w Maroko port morski jest miastem nowym i nowoczesnym. Co nie oznacza, że trzeba je omijać. Warto zobaczyć Meczet Hasana II.

Budowę meczetu rozpoczęto w 1986 roku, a ukończono 30 sierpnia 1993 roku. Wznosi się na sztucznym nasypie, ponad wodami Oceanu Atlantyckiego. Niekiedy otwierany jest ogromny dach, żeby wierni zgodnie z nauką Koranu mogli podziwiać boski ocean i nieboskłon.

Więcej zdjęć TU

Meczet Hasana II jest trzecim pod względem wielkości meczetem na świecie, co stanowi o jego atrakcyjności. W głównej sali modlitewnej może pomieścić 25 tysięcy muzułmanów, a na rozległym dziedzińcu dalsze 80. Do świątyni przylega minaret o wysokości 210 metrów, najwyższy na świecie i najwyższa budowla w Maroku.

Jak potężna jest to budowla uzmysławia informacja, że we wnętrzu mogą zmierzyć się trzy Sanktuaria Maryjne w Licheniu, obecnie największej świątyni w Polsce, ósmej w Europie i dwunastej na świecie. Koszt utrzymania meczetu jest znaczny, dlatego podjęto decyzję o umożliwieniu zwiedzania świątyni przez turystów, oczywiście odpłatnie. Jest to jedyny meczet Maroka, do którego wpuszczani są przyjezdni spoza kraju.

DSCF3079

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s