Wybrzeże Amalfitańskie – Salerno

Regionem Włoch, który szczyci się duża ilością pięknych miejsc i interesujących zabytków, jest Kampania. Nazwa wywodzi się z łaciny. „Campania felix” znaczy tyle co „szczęśliwy kraj”. Ten południowy zakątek Italii, ze stolicą w Neapolu, cieszył się wielką popularnością już w czasach starożytnych. Kampania od zawsze była znana z żyznych ziem, uprawy winorośli, pięknych ogrodów, sadów i fantastycznych krajobrazów. Region posiada wspaniałe góry i pełne uroku morskie zatoki. Bogactwem Kampanii są także malownicze miasteczka.

Wybrzeże Amalfitańskie to jeden z najbardziej malowniczych zakątków Kampanii i Europy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Region rozciąga się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, od miejscowości Positano na zachodzie do Vietri sul Mare na wschodzie. To jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc we Włoszech. Górzysty obszar oferuje przepiękne widoki, a domy tamtejszych miejscowości zostały zbudowane kaskadowo na stromych zboczach, co tworzy niepowtarzalny klimat. Przemieszczając się wybrzeżem korzysta się z wąskich, krętych dróg, biegnących samym skrajem nadmorskich klifów. Wjazd jest dozwolony taksówką lub autokarem, ale tylko określonymi modelami o mniejszej długości.

Włoskie wybrzeże Amalfi kusi niesamowitymi widokami, lazurem nieba i morza oraz urokliwymi miasteczkami, a na szczególną uwagę zasługują: Positano, Amalfi i Salerno.

Amalfi opis

Positano opis

Pierwsze wzmianki o Salerno pochodzą z VI w. p.n.e., z czasów kolonizacji greckiej. W 646 miasto najechali Longobardowie, a w 839 roku Salerno zostało stolicą księstwa Salerno. W tym czasie w mieście założono szkołę medyczną (Schola Medica Salernitana), której lata świetności przypadają na XI–XIII wiek. Od XI wieku Salerno było częścią Królestwa Obojga Sycylii. W trakcie II wojny światowej na brzegu Morza Tyrreńskiego wylądowali alianci, którzy brali udział w operacji Avalanche.

Atrakcją miasta jest jedna z najpiękniejszych katedr w południowych Włoszech, do której wchodzi się przez atrium z 28 kolumnami.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s