Malta

Malta, to niewielka wyspa leżąca zaledwie 81 kilometrów od Sycylii, 286 od wybrzeży Afryki. Jej długość to ok. 30, a szerokość do 20 kilometrów.

Początki cywilizacji na Malcie sięgają aż 5200 lat p.n.e., gdy przybyli tu osadnicy z Sycylii. Około 3500 lat p.n.e. w miejscowości Ġgantija na wyspie Gozo (druga pod względem wielkości archipelagu) wzniesiono świątynię, która jest starsza od piramid w Egipcie.

W 60 roku n.e. na mieliźnie u brzegów wyspy rozbił się statek przewożący do Rzymu, jako więźnia, św. Pawła, który nawrócił Maltę na chrześcijaństwo. Ważnym wydarzeniem w historii niewielkiego państewka był, trwający w latach 1814-1815, Kongres Wiedeński, w wyniku postanowień którego Malta stała się kolonią brytyjską. W 1947 r. uzyskała autonomię wewnętrzną, a w 1963 proklamowano powstanie państwa maltańskiego. 1 maja 2004 r. Malta przystąpiła do Unii Europejskiej, a od 1 stycznia 2008 przyjęła euro.

Malta to piękny kraj, w którym można spotkać wiele dobrze zachowanych zabytków przypominających bogatą historię. Obok stolicy, Valetty, na czoło wysuwa się Mdina, dawna stolica leżąca w centralnej części wyspy. Teren współczesnego miasta Mdina zamieszkany był już w głębokiej starożytności, na początku IV tysiąclecia p.n.e. Pierwszą warowną osadę, na jednym z najwyższych wzniesień wyspy możliwie najbardziej odległym od morza, założyli tu Fenicjanie około 700 lat p.n.e. Kiedy Malta dostała się pod władzę Cesarstwa Rzymskiego, w Mdinie powstał pałac rzymskiego gubernatora.

Mdina TU

Mdina nazywana jest Silent City, Milczące Miasto. Rzeczywiście, jego klimat odpowiada temu określeniu. W gronie podróżników krąży opinia, że kto nie był w Mdinie, ten nie był na Malcie. Odwiedzając dawną stolicę warto poświęcić czas na zwiedzenie graniczącego z nią Rabatu.

Piękne miasta to niejedyne bogactwo turystyczne śródziemnomorskiego kraju. Jest nim także przyroda, a dokładnie przepiękne krajobrazy nadmorskie, w których w wielu rejonach dominują klify. Klify na Malcie są uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie.  Fantastyczne, wysokie, pionowe skalne ściany brzegu morskiego spotyka się również w południowej części wyspy Gozo oraz na kilku mniejszych wysepkach archipelagu. Głównymi pasmami klifów są Dingli Cliffs oraz Ta’ Cenc Cliffs. Ich wysokość dochodzi miejscami do 130 m n.p.m. Maltańskie klify są na wstępnej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

MALTA – Golden Bay

Malta – przyroda TU

Urodę Malty docenili reżyserzy z całego świata. Plenery filmowe znalazły tutaj takie kinowe hity jak Gladiator, Troja czy Hrabia Monte Christo.

Zdjęcia TU

Pobyt na Malcie to jedna z ciekawszych form wypoczynku w Europie. Choć wyspa nie obfituje w piaszczyste plaże, to jednak można je na niej odnaleźć i opalać się podczas upalnych dni, zdarzających się tu przez większą część roku. Kiedy w Europie zadomowi się zima, na Malcie panują temperatury umiarkowane, w granicach 16-18 stopni C. Czyni to wyspę szalenie atrakcyjną, czas można wypełniać spacerami po nadmorskich promenadach bądź brzegami klifowymi. Alternatywą w dni mniej pogodne są przepiękne miasta: Valetta, Mdina, Rabat, Viktoria (Gozo), Sengelea, Vittoriosa i inne. Do ciekawych miejsc można dotrzeć łatwo i szybko. W zależności od tego, w jakiej części wyspy przebywa się czas nie przekracza godziny. W przypadku wypadu na Gozo, prom płynie 30 minut (koszt 4,65 euro w jedną stronę). Na wyspie funkcjonuje dobrze zorganizowana publiczna komunikacja autobusowa, dowożąca turystów w każdy zakątek. Bilet jednorazowy kosztuje w sezonie letnim 2 euro, w sezonie zimowym 1,5 i pozwala podróżować z przesiadkami przez 2 godziny. Bilet nocny kosztuje 3 euro bez względu na porę roku. Najczęściej kupowanym przez turystów biletem jest 7-dniowy, pozwalający podróżować do woli wszystkimi liniami na Malcie i Gozo. Koszt takiego biletu (a właściwie karty 7-dniowej) to 21 euro dla osoby dorosłej i 15 dla dziecka do 10-go roku życia.

Valetta TU

Zrzut-ekranu-2017-11-25-o-12.09.27

Maltańczycy należą do ludzi bardzo pogodnych i miłych. Ze względu na długi okres panowania Anglików, kuchnia, a szczególnie śniadania, przypomina wyspiarską. W trakcie serwowanych w hotelach obiadokolacji zauważalne są wpływy kuchni pobliskich Włoch. Wyspa jest terenem bezpiecznym, wolnym od napięć towarzyszących w ostatnich latach wielu regionom Europy.

 

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s