Bośnia i Hercegowina

Turyści cenią wyjazdy na Bałkany. Niekwestionowanym liderem na południu, najchętniej odwiedzanym krajem, jest Chorwacja. Wśród miast, które warto odwiedzić są: Dubrownik, Trogir, Szybenik i Rovinj.

Kolejnym, równie pięknym miejscem jest Park Narodowy Jezior Plitwickich leżący w środkowej części kraju niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną.

Będąc w pobliżu Bośni i Hercegowiny warto odwiedzić i ten kraj bałkański. Miastem przyciągającym turystów swoją odmiennością jest Mostar. Piękne uliczki, minarety świątyń muzułmańskich z charakterystycznym głosem muezina, który śpiewem zaprasza do meczetu i odbycia modłów i stragany z pamiątkami na tamtejszym bazarze, nie są najważniejszymi wspomnieniami z pobytu w Mostarze. Jego symbolem jest bowiem most nad Neretwą, rzeką o niesamowitym kolorze. Jej kamienne, białe koryto oraz brzegi kontrastują z turkusową barwą wody. Most wznosi się ponad 20 m nad jej lustrem. Z mostu skaczą członkowie klubu skoczków. Są to skoki „pod turystów”. Skoczek w charakterystycznych czerwonych kąpielówkach staje na krawędzi mostu, a w tym samym czasie jego kolega zbiera od turystów datki. Kiedy kwota jest odpowiednia, następuje skok. Czasami zbiórka pieniędzy trwa dość długo, sam skok zaś parę sekund. Nie brakuje jednak osób chcących widzieć tę atrakcję.

Ważnym miejscem w Bośni i Hercegowinie jest miejscowość Medjugorie, znana przede wszystkim dzięki mającym się tutaj wydarzyć objawieniom maryjnym. Medjugorie to popularny ośrodek pielgrzymkowy w Europie. Corocznie przybywa tam 2,2–2,5 mln pielgrzymów. Jego główny punkt stanowi kościół pw. świętego Jakuba oraz znajdująca się w pobliżu rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, która od wielu lat wydziela niezwykły olej z prawego kolana. Temu olejowi przypisuje się uzdrowienia. Żeby jednak poczuć religijną atmosferę tego miejsca należy przyjechać na kilkudniowy pobyt, ponieważ podczas kilkugodzinnego postoju jest to niemożliwe. Sporo czasu zajmuje wejście na Górę Objawień i zakup pamiątek. Do rzeźby Chrystusa zaś ustawia się długa kolejka, w której można spędzić ok. 2 godzin. Warto jednak poświęcić ten czas.

DSCF8110.JPG

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s