Toskania – Florencja

Toskania to kraina historyczna i region administracyjny w środkowych Włoszech, położony w Apeninach Północnych oraz nad morzami: Liguryjskim i Tyrreńskim. Kraina zwana początkowo Etrurią i zamieszkana przez Etrusków, w 281 r. p.n.e. została podbita przez Rzymian. W kolejnych wiekach panowały tu plemiona germańskie, Bizancjum, Longobardowie i Frankowie. Od XV w. podporządkowana Florencji i władającym w niej Medyceuszom. Na ten okres przypada największy rozkwit Toskanii. W 1737 r. władza przeszła w ręce dynastii habsbursko-lotaryńskiej, co związało kraj z Austrią. Po podboju przez Napoleon Bonaparte Toskania krótko była częścią Francji. W 1814 r. na tron powróciła dynastia habsbursko-lotaryńska. Od 22 marca 1860 r. weszła w skład zjednoczonych Włoch.

Toskania, w opinii wielu turystów, jest jednym z najpiękniejszych regionów Włoch. Są tu piękne wzgórza porośnięte lasami sosnowymi, gajami oliwnymi i winnicami. Region znany jest też z doskonałej kuchni i urokliwych, średniowiecznych miasteczek. Chętnie odwiedzana jest środkowa część Toskanii, wokół regionu Chianti, która słynie z winnic i produkcji doskonałego wina. Nieodłącznym elementem krajobrazu Toskanii są ciągnące się wzdłuż pól szpalery cyprysów. Tradycja ich sadzenia sięga czasów starożytnych, wtedy wytyczały granice posiadłości. Obecnie chronią winnice oraz pola uprawne od chłodnych wiatrów.

Krajobraz Toskanii jest bardzo różnorodny, częstym obrazem jest wzniesienie pokryte drzewami iglastymi, na szczycie którego znajdują się malutkie miejscowości złożone z kilku charakterystycznych domów, otoczonych przez drzewa iglaste bądź oliwne oraz malownicze pola. Toskańskie domy są naprawdę piękne i takie inne. Prowadzą do nich aleje wzdłuż których rosną cyprysy. Szczególnie urokliwe są domki posiadające charakterystyczną wieżyczkę na dachu, stanowiącą nawiązanie do średniowiecznej funkcji tego rodzaju budowli, a ich wielkość miała podkreślać zamożność właściciela. Część z nich jest stosunkowo nowa i powstała w XIX. Wysokie wieże zachowały się do dziś w wielu miasteczkach Toskanii. W okresie średniowiecza, w czasie konfliktów lub waśni służyły członkom możnych rodzin za schronienie.

Stolicą i zarazem największym miastem Toskanii jest położona nad rzeką Arno renesansowa Florencja. Pełne zabytków miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych na świecie. W centrum części historycznej stoi katedra Santa Maria del Fiore. Wykonanie tego dzieła rozpoczęto 8 września 1296 r., wznosząc nową świątynię wokół istniejącego kościoła, w którym sprawowano liturgię aż do 1375 r. Wtedy kościół zburzono. Konkurs na projekt kopuły wygrał Filippo Brunelleschi. Kościół konsekrowano w 1436 r. W latach 1445-1461 nad sklepieniem zbudowano latarnię zwieńczoną złocistą kulą. Najpóźniej została ukończona fasada. W 1578 r. zburzono jeszcze nieukończoną elewację zaprojektowaną przez Arnofla di Cambio, pierwszego budowniczego katedry i ogłoszono konkurs na projekt nowej. Nie został rozstrzygnięty, a przez blisko 300 kolejnych lat organizowano następne i odrzucano napływające rozwiązania. Dopiero w 1871 r. akceptację zyskał projekt Emilia de Fabris. Prace trwały do 1887 r., tym samym ukończono budowę trwającą z przerwami przez blisko 600 lat.

Katedra ma imponujące rozmiary. Wnętrze ma długość 153 m, szerokość w korpusie (szerokość naw) to 38 m, wysokość prezbiterium wraz z przyległymi apsydami to 90 m. Fasada zawdzięcza obecny wygląd dziewiętnastowiecznym przeróbkom w stylu neogotyckim. Do jej wykonania użyto takich samych marmurów, jakie stosowano podczas budowy wcześniejszej struktury kościoła. Z Carrary sprowadzono biały marmur, z Prato zielony a różowy z Maremmy. Kolorowy kamień, ułożony został w geometryczne wzory i zdobi wszystkie elewacje katedry.

Kopuła katedry zainspirowała Michała Anioła, który podobną przykrył bazylikę św. Piotra. Tuż obok katedry znajduje się dzwonnica Campanile di Giotto, z której rozpościera się wspaniała panorama na całe miasto. Campanile di Giotto kryje w sobie 7 dzwonów. Spacerując po Florencji nie można ominąć urokliwego Ponte Vecchio, czyli Mostu Złotników (w dokładnym tłumaczeniu Stary Most). Pierwszy drewniany most powstał tu już w X wieku, a obecny, zbudowany z ciosów kamiennych w XIV wieku. Ciekawostką jest fakt, że Ponte Vecchio jest jedynym florenckim mostem, który przetrwał II wojnę światową.

Dla miłośników sztuki obowiązkowym punktem pobytu we Florencji powinna być światowej sławy Galeria Uffizi. Można w niej podziwiać dzieła największych artystów m.in. Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rembrandta i Rubensa.

Każdy z regionów Włoch słynie z innych produktów. Florencja ze skóry. Poza licznymi butikami z wyrobami skórzanymi, w ciągu dnia otwierają się dwa uliczne bazary z bogatą ofertą obuwia, kurtek, pasków i torebek.

Interesujących miejsc we Florencji jest wiele. Nie jest to jedyne tak ciekawe miasto w Toskanii, trzeba też zobaczyć Chianti, Pizę, Sienę, Pistoię i inne. Warto więc umieścić region w swoich planach podróżniczych.

Więcej zdjęć TU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s