Ciekawostki Londynu

Stolica Wielkiej Brytanii i Anglii, obok pocztówkowych atrakcji, takich jak: Big Ben, London Eye, Pałac Buckingham, Tower Brigde, Tower of London i innych, ma miejsca nie aż tak znane, ale warte odwiedzenia.

Most Millenium Bridge

Most Milenijny przeznaczony jest wyłącznie dla ruchu pieszego. Zawieszono go nad Tamizą, aby połączyć południowy brzeg rzeki z dzielnicą City of London. Jego oryginalną, nowatorską konstrukcję nazywano „ostrzem światła”.

DSCF3009

Szekspirowski Globe Theater

The Globe to jeden z najstarszych teatrów w Londynie. Pierwszy budynek mieszczący ten teatr powstał w 1599 roku, a jednym z jego udziałowców był sam William Szekspir. W teatrze wystawiano jego sztuki. Obecny Globe Theatre to rekonstrukcja teatru Szekspira z przyległym nowoczesnym budynkiem, w którym znajduje się muzeum.

The Shard

Ekskluzywny, szklany wieżowiec, składający się z 72 kondygnacji. Na 32 piętrze znajduję się kilka eleganckich barów i restauracji, z których można podziwiać panoramę Londynu. The Shard oferuje ponadto najwyżej położony w całym mieście punkt widokowy, znajdujący się na 72 piętrze.

DSCF3102

Budki telefoniczne

Charakterystyczna czerwona budka telefoniczna jest używana w Wielkiej Brytanii od lat 20. XX wieku i uznawana za jeden z symboli Wielkiej Brytanii i jedno z najlepszych osiągnięć brytyjskiego designu. Po prywatyzacji brytyjskiej poczty w 1980 r. pojawił się pomysł przemalowania budek na kolor żółty czyli firmowy kolor British Telecom. Wywołał on szeroką akcję sprzeciwu w brytyjskim społeczeństwie, w efekcie czego zmian zaniechano. Jako symbol budki często są oblegane przez turystów, chcących mieć na ich tle pamiątkowe zdjęcie. Budki oraz różne charakterystyczne skrzynki na listy posłużyły producentom pamiątek jako wzór. Co ciekawe, na Brytyjczykach wzoruje się Malta, będąca przez dziesiątki lat kolonią kraju wyspiarskiego. Tam też zachowano dawne budki i z wyspy także można przywieźć jej miniaturkę do domu na pamiątkę.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s