Neapol

O tym, że Włochy są krajem pięknym, pełnym wspaniałych krajobrazów, miast i wielu zabytkowych budowli, wie każdy kto otarł się o turystykę. Urokliwych miejsc jest tam tyle, że na podróże tylko do Włoch można poświęcić dużą część życia. W jakikolwiek rejon Italii pojedziemy, zawsze znajdziemy coś interesującego i z pewnością nudzić się tam nie będziemy.

Włochy cechuje różnorodność. Bogata, wystawna północ, z odrestaurowanymi budowlami, eleganckimi pasażami i galeriami handlowymi kontrastuje z biedniejszym południem, w którym dominują pokryte „patyną”, podupadłe stare domy i zabytkowe kościoły, wąskie uliczki miast. Co nie oznacza, że mniej zamożne południe jest nieciekawe.

Miastem leżącym na południu Włoch wartym odwiedzenia jest Neapol. Takich miast w samych Włoszech już coraz mniej. Nie zabudowanych przez deptaki, centra handlowe, ścieżki rowerowe, parki i restauracje wykorzystujące niemal każdy skrawek przestrzeni miejskiej. Neapol wciąga i zaskakuje. Jego urok tkwi w niepowtarzalnym chaosie oraz klimacie wąskich uliczek i starych kamienic, na balkonach i pod oknami których wisi niemal wszędzie pranie.

Chaos pojawia się w wielu opisach Neapolu i może budzić podejrzenia. Należy go jednak kojarzyć z żywiołowością ludzi i miastem, które tętni życiem. Opisując pierwsze wrażenie po przyjeździe do jakiegoś miasta przedstawia się zderzenie z ulicą, kulturą, temperamentem ludzi. Słowo chaos sugeruje, że w Neapolu wielu rzeczy nie daje się opisać. W jego przypadku chaos okazuje się inną, pokrętną formą porządku.

Centrum Neapolu wygląda jak targ staroci. Dominują sypiące się kamienice i kościoły, zaśmiecone zaułki, w których panuje harmider i ścisk. Neapol przypomina nastolatka, gdyż jest porywczy i nieprzewidywalny.

W Neapolu wiele rzeczy zaskakuje. O tym, jak wyjątkowymi i pełnymi wrażliwości ludźmi są neapolitańczycy świadczy przykład pubu, w którym przechowywane są relikwie po gwieździe piłkarskiej drużyny Napoli, Argentyńczyku Diego Maradonie. Jest to włos z głowy „boskiego Diego” oraz ampułka z łzami kibiców, jakie popłynęły z ich oczu po wyjeździe Maradony z Neapolu. W jakim sposób te łzy zebrano, właściciele pubu nie wyjawiają. Ale nie o to chyba w tym wszystkim chodzi.

Innym przykładem mówiącym o odmienności są pamiątki, jakie można przywieźć z Neapolu. Przez cały rok, w wąskiej via Georgio Armeno, można podziwiać neapolitańskie szopki wykonywane w pracowniach artystów i oczywiście je kupić. Sztuka ich tworzenia przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od ponad dwustu lat. Ulica Szopkarzy to wieczna strefa bożonarodzeniowa, która wyjątkowego blasku nabiera w grudniu. Przez cały rok w gwarnej, w radosnej atmosferze kręcą się turyści i neapolitańczycy. W powietrzu unosi się zapach pizzy i słychać muzykę.

Szopki w Neapolu mają szczególne znaczenie dla każdego mieszkańca miasta. Jest wielu pasjonatów samodzielnie budujących szopki w domu. Dlatego neapolitańczycy obdarowują się figurkami ludzi lub zwierząt, które można wykorzystać do budowy szopki.

Neapol ma też mnóstwo ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. W stolicy regionu Kampania warto zobaczyć katedrę św. Januarego, której początki sięgają XIII w. Katedra słynie z cudu przemiany krwi patrona miasta z postaci skrzepłej w płynną oraz XVII-wiecznej kaplicy i renesansowej krypty z urną skrywającą szczątki świętego.

Spacerując uliczkami starówki, wpisanej na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, warto zobaczyć kościoły: San Lorenzo, Santa Chiara, Chiesa del Gesù i Sant’Anna dei Lombardi. Interesującym miejscem jest Piazza Plebiscito z Pałacem Królewskim.

Więcej zdjęć TU

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s