Orvieto – Włochy

#włochy #italia #umbria #orvieto

Orvieto to malownicze, średniowieczne miasteczko w Umbrii, nazywanej zielonym sercem Italii. Miasto-twierdza, do wybudowania którego posłużył wapień i bazalt, z labiryntem nieregularnych uliczek, posiada przepiękną katedrę i wyniosłą wieżę obronną. Położone jest na 300 metrowym płaskim szczycie wulkanicznego wzgórza, którego zbocza pokryte są tarasami obsadzonymi winogronami. Jego początki sięgają czasów starożytnych, była tu etruska osada Velza. W III wieku p.n.e. zostało zajęte przez Rzymian. Po upadku Cesarstwa miasto dostało się pod panowanie Państwa Kościelnego. Największy okres rozkwitu Orvieto przeżywało na przełomie XII i XIII wieku, kiedy stało się miejscem częstego pobytu dworu papieskiego. Wtedy też rozpoczęto budowę katedry. Okres rozkwitu zakończył się w XVII wieku i znaczenie miasta zmalało. Ponowne ożywienie gospodarcze nastąpiło w XX wieku za sprawą dynamicznie rozwijającej się turystyki.

Zdjęcia TU

Orvieto słynie przede wszystkim z najpiękniejszej w Umbrii, budowanej przez trzy wieki, katedry Duomo. Przepiękna katedra jest wizytówką miasta i najpiękniejszą świątynią w całej Umbrii. Bogato zdobiona fasada, jedna z najpiękniejszych na świecie, zdecydowanie wyróżnia się na tle innych elementów kościoła. Wnętrze katedry nie jest już tak oszałamiające.

Orvieto znane jest także z produkcji wybornego, lekkiego białego wina, które można kupić praktycznie w każdym sklepiku oraz z wyrobu pięknej ceramiki. Charakterystyczne dla Orvieto są spiralne kominy kamienic i domów, które wypuszczają dym w kształcie kółek. Orvieto to również miejsce, w którym narodziła się tradycja obchodzenia święta Bożego Ciała.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s