Caserta – Italia

#włochy #italia #Caserta

Caserta to niewielka miejscowość we Włoszech, położona około 35 km na północ od Neapolu. Turystów przyciąga usytuowany w centralnej części miasta imponujący pałac, określany jako włoski Wersal, który był jedną z największych rezydencji królewskich dawnego Królestwa Neapolu i Sycylii. Rezydencja wzniesiona została w drugiej połowie XVIII wieku i w owym czasie uważana była za największą kamienną budowlę ówczesnej Europy. Pałac był również największą z czterech byłych rezydencji królewskich, obok Neapolu, Capodimonte i Portici.

 

Więcej zdjęć TU

Budowę rozpoczęto w 1752 r. na życzenie ekstrawaganckiego króla Karola III Burbona. Reprezentacyjny pałac miał stanowić wizytówkę dynastii Burbonów jako wspaniały, nowy ośrodek administracyjny Królestwa i miejsce oficjalnych ceremonii. Ostatecznie powstał monumentalny, mający cztery wewnętrzne dziedzińce, barokowy kompleks, liczący blisko 1200 sal i bogato wyposażonych apartamentów. Całość otoczona została rozległym parkiem krajobrazowym z licznymi fontannami, posągami i kaskadami wodnymi. Budynek ma wymiary 252 m na 202 m na 41 m. Przy budowie w pewnych okresach pracowało 3000 osób. Jego bliźniacze fasady są identyczne. Majestatyczna główna klatka schodowa z 116 stopniami, które wiodą do 25 okazałych komnat tworzących królewskie apartamenty.

Pałac wykorzystywany był jako plan filmowy. W 1996 roku Pałac Królewski w Casercie wraz z parkiem, zespołem San Leucio i otwartym w 1762 roku akweduktem Vanvitelli’ego został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s