Kościół Rotunda – Xewkija

#malta #Gozo

Przemieszczając się po maltańskiej wyspie Gozo zwróciłem uwagę na monumentalny i piękny kościół rzymsko-katolicki w niewielkiej, liczącej ok. 3000 mieszkańców, miejscowości Xewkija. Budowla z daleka zwracała uwagę. Postanowiłem więc odwiedzić miejscowość. Dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że jest to obiekt stosunkowo nowy.

Kaplica pw. św. Jana Chrzciciela istniała w Xewkija już na początku XVII wieku. Dokumenty historyczne przekazują, że była duża i miała trzy ołtarze. W jej miejsce, po ponad 100 latach, powstał kościół. XVIII wieczny kościół gromadził wiernych do roku 1972, po czym został rozebrany.

Nazywany Rotundą, kościół pw. św. Jana Chrzciciela został zaprojektowany przez maltańskiego architekta Josepha D’Amato, który wzorował się na Bazylice Santa Maria della Salute w Wenecji. Co ciekawe, to lokalna społeczność, składająca się głównie z rolników i rybaków, poniosła większość kosztów związanych z projektem i budową. Kamień węgielny położono 4 maja 1952 roku, a wszystkie prace ukończono do 30 maja 1970 roku.

Kościół w Xewkija jest konstrukcją ośmioboczną. Średnica wewnętrzna kopuły świątyni wynosi 27 metrów, jej obwód 85 metrów. Kopuła jest wysoka na 75 metrów, a jej. przybliżony ciężar wynosi 45 000 ton. Kopuła jest wspomagana 8 dużymi betonowymi kolumnami, wyłożonymi kamieniem. Jest trzecią co do wielkości na świecie niepodpartą kopułą. Kościół ma długość 63 metrów i maksymalną szerokość 43 metrów. Wnętrze jest udekorowane wyszukanymi rzeźbami i obrazami współczesnych malarzy. Jako budulec zastosowano wapień, który jest bardzo miękki i doskonale nadaje się do rzeźbienia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s