Sofia

#sofia #bułgaria #bałkany

Stolica Bułgarii była tracką osadą o nazwie Serdika, pochodzącą od trackiego plemienia Serdów. Przez krótki okres w IV w. p.n.e. miasto było w posiadaniu Filipa Macedońskiego i jego syna, Aleksandra Wielkiego. Około 29 roku n.e. Sofia została podbita przez Rzymian i jej nazwę zmieniono na Ulpia Serdica. W I wieku Rzymianie zbudowali przebiegająca przez Serdicę drogę biegnącą z Konstantynopola do Belgradu. W czasie istnienia Pierwszego Państwa Bułgarskiego (681-1018), ze stolicą w Plisce i Presławiu, miasto początkowo wchodziło w skład Cesarstw Bizantyjskiego, dopiero w 809 roku, po długim oblężeniu, zdobył je bułgarski chan Krum i przyłączył do swojego państwa. Miasto było wtedy nazywane przez Słowian Sredec (środek) i nazwy tej używano do 1879 roku, gdy oficjalnie nadano obecną.

Panowanie Imperium Osmańskiego zakończyło się z chwilą gdy wojska rosyjskie wkroczyły do miasta, 4 stycznia 1878 roku. Zawarto wówczas Pokój w San Stefano, a następnie Traktat Berliński, w wyniku którego powstało Księstwo Bułgarii, a stolicę kraju przeniesiono z Tyrnowa do Sofii. Zależne od Turcji państwo w 1908 roku, po ogłoszeniu deklaracji niepodległości, stało się Carstwem Bułgarii. W trakcie II wojny światowej Bułgaria była sprzymierzeńcem nazistowskich Niemiec, co doprowadziło do kilkunastu ciężkich bombardowań alianckich, w latach 1943–1944. Bułgaria została wyzwolona przez armię sowiecką i stała się stolicą komunistycznej Ludowej Republiki Bułgarii.

Więcej zdjęć TU

Sofia leży w kotlinie, pięknie otoczona wysokimi górami, z bardzo znaną przez narciarzy górą Witosza. Jest to największe miasto w kraju, liczy ponad 2 miliony obywateli. Po przyjęciu Bułgarii do Unii Europejskiej Sofia stała się miastem dynamicznym, odznacza się unikalną kombinacją architektury europejskiej i komunistycznej, a także wielu pięknych kościołów ortodoksyjnych.

Ciekawymi zabytkami są: sobór Aleksandra Newskiego, znajdująca się w pobliżu cerkiew św. Zofii, meczet Banja Baszi i łaźnie tureckie.

Komentujcie na Facebooku

Sobór to główna świątynia patriarsza autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew została wybudowana na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878. Przyjęła nazwę patrona carskiej rodziny św. Aleksandra Newskiego. Budowę rozpoczęto w roku 1882, zakończono w 1912. Cerkiew projektował rosyjski architekt Pomerancew w stylu neobizantyjskim. Kopuły katedry są pozłacane, wejście zdobi marmur ze Sieny i Carrary, trony dla cara i patriarchy zrobiono z onyksu i alabastru. We wnętrzu świątyni znajduje się zespół fresków wykonanych przez artystów rosyjskich i bułgarskich.

W centrum Sofii uwagę zwraca minaret meczetu Banja Baszi, wciąż czynnej świątyni wzniesionej w 1576 r. Tuż obok stoi budynek Głównej Łaźni Mineralnej.  Podziemne źródła wody płynącej w tym miejscu osiągają temperaturę 46,7°C. Niestety łaźnia nie działa od 20 lat, pozostaje więc podziwiać architekturę budynku wybudowanego w orientalnym stylu, ozdobionego kaflami ceramicznymi. Tuż obok znajduje się pijalnia wód, gdzie wciąż można napić się prosto ze źródła.

DSCF5242

W centrum stolicy znajdują się ruiny starego rzymskiego miasto, antycznej Serdiki. Odkryto je podczas budowy metra. Przemierzając Sofię praktycznie co chwilę napotyka się ruiny rzymskich budowli, elementy kolumn czy ozdób. Najokazalsze są przy głównej stacji przesiadkowej metra. Podziemną oazę antyku, odkrytą na dość znacznej powierzchni, można obejrzeć bez biletu.

DSCF5234

Tradycyjną atrakcją turystyczną jest zmiany warty przed pałacem prezydenckim.

DSCF5217

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s