Lepenski Vir – Serbia

#serbia #bałkany

W Parku Narodowym Djerdap w Serbii znajduje się miejscowość Lepenski Vir, w której odkryto pozostałości po prehistorycznej osadzie. Archeolodzy datują osadnictwo na 8 tysięcy lat p.n.e. Odkrycia to efekt prac związanych z budową zapory. Robotnicy natknęli się tu na nietypowe rzeźby, naturalnej wielkości głowy o rybich ustach. Zapoczątkowało to prace archeologów, podczas których trafiono na osadę mezolityczną. Na jej terenie znaleziono liczne przedmioty codziennego użytku oraz kolejne rzeźby, stanowiące najstarsze mezolityczne posągi w Europie, które prawdopodobnie są wyobrażeniami prymitywnych bóstw.

I oto w środku przepięknej trasy wzdłuż Dunaju, w tzw. „middle of nowhere”, stoi nowoczesna hala, kryjąca w sobie na wskroś multimedialne muzeum, z małym kinem, salą z eksponatami, interaktywną wizualizacją na komputerach i wielką zadaszoną rekonstrukcją wykopalisk. Zwiedzanie rozpoczyna się w małej sali kinowej, w której emitowany jest film o historii wykopalisk w tym miejscu (napisy po polsku).

Wnętrze wielkiej hali to rekonstrukcja wykopalisk. W miarę wgryzania się w coraz niższe pokłady ziemi, odkrywano coraz starsze ślady i ruiny. Na zewnątrz hali można zobaczyć rekonstrukcję domostwa z tamtych czasów. To naprawdę zaskakujące, ale dzięki temu warte obejrzenia miejsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s