Świątynia Izydy – Egipt

Philae (*File) to święta wyspa Egiptu, nazywana perłą kraju. Położona jest na Nilu, na wysokości I katarakty. W czasach starożytnych na wyspie znajdowało się miejsce kultu bogini płodności Izydy. Świątynia Izydy była budowana od IV wieku przed naszą erą do II wieku naszej ery, a w skład całego kompleksu wchodziły także kaplica Ozyrysa, kiosk Trajana oraz portyk Oktawiana i Tyberiusza.

Do wnętrza świątyni prowadzi przejście pomiędzy dwoma pylonami o wysokości 18 metrów. Pylony ozdobione są reliefami ukazującymi króla Ptolemeusza XII zabijającego wrogów. W odróżnieniu od innych świątyń ptolemejskich, świątynia w Philae charakteryzuje się dużym placem. Również i kolumnady nie stoją równolegle względem siebie. Zasada zachowania symetrii musiała w tym przypadku zostać podporządkowana ukształtowaniu terenu. Wewnątrz sanktuarium znajduje się otoczony kilkoma salami naos z kryptą. Położony nad brzegiem Nilu pawilon (kiosk) Trajana (z początku II wieku) to portyk o 14 kolumnach. Służył jako miejsce wypoczynku podczas ceremonii kultowych.

Przez fakt, że w okolicy wybudowano Wysoką Tamę w Asuanie, wyspa jest przez około 9 miesięcy w roku jest zatopiona. Konsekwencją tego było stopniowe niszczenie świątyni. Ucierpiała przede wszystkim polichromia. Działania UNESCO doprowadziły do uratowania zabytku. W 1970 r. rozpoczęto prace, które doprowadziły do przeniesienia i rekonstrukcji zespołu świątynnego Izydy na wyżej położonej wyspie Agilkia. Prace zakończono w 1980 r. W 1979 zabytki z wyspy Philae zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Więcej zdjęć TU

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s