Rumunia – Voronet

#rumunia #romania #klasztor

Klasztor Voronet to czołowy przykład tzw. malowanych klasztorów, jednocześnie warownych. Gotyckie cerkwie pokryte zewnętrzną polichromią stanowią ewenement na skalę światową. Jakość fresków narażonych przez wieki na kaprysy pogody jest doskonała, a kolory niezwykle żywe. Voronecki obfituje szczególnie w intensywny odcień koloru niebieskiego, który jest czasami nazywany błękitem z Voronet. Skład farby pozostaje do dnia dzisiejszego zagadką dla konserwatorów sztuki. Walory artystyczne tych malowideł to główny powód, dla którego cały kompleks wpisany został na listę UNESCO.

Więcej zdjęć TU

Monastyr Voronet, leżący niedaleko Suceavy w rumuńskiej Mołdawii, został zbudowany w 1488 roku na miejscu starej drewnianej cerkwi, zaledwie w 3 miesiące i 21 dni. Jego wewnętrzne i zewnętrzne ściany zdobią freski przedstawiające sceny biblijne. Klasztor jest nazywany Kaplicą Sykstyńską Wschodu ze względu na imponujące malowidła na zewnątrz i wewnątrz cerkwi.

 

 

Zewnętrzne freski, dodane w roku 1545, w sposób obrazowy przekazują niepiśmiennym wieśniakom moralne zapisy z Biblii. Były jedynym czytelnym modlitewnikiem. Są na nich także postacie związane z monastyrem – pustelnik Daniła oraz metropolita Grigor Roşce. Na zachodniej ścianie świątyni znajduje się fresk, uznawany za najcenniejszy z wszystkich malowanych cerkwi w Bukowinie, przedstawiający scenę Sądu Ostatecznego. Scena osadzona jest w krajobrazie Bukowiny, a święci z biblijnego panteonu mają czasem stroje i przedmioty pochodzące z tych okolic, w postaci diabła nietrudno dostrzec tureckie rysy.

Voronet uchodzi na najpiękniejszy z malowanych monastyrów Mołdawii. Życie monastyczne zostało w nim przerwane w XVIII wieku, po tym jak Bukowinę podbili Habsburgowie. Zakonnice powróciły tu dopiero w 1991 roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s