Abu Simbel – Egipt

#egipt #abusimbel

Świątynia w Abu Simbel to piękna, robiąca ogromne wrażenie budowla. Dzieło poświęcone faraonowi Ramzesowi II Wielkiemu, które może konkurować z piramidami. W piaskach Pustyni Nubijskiej odkrył ją w 1813 roku szwajcarski podróżnik J. L. Burchard. O jej istnieniu dowiedział od Egipcjanina o nazwisku Abu Simbel, stąd obecna nazwa tego miejsca.

Komentujcie tu

Kiedy rozpoczęto budowę Wielkiej Tamy pod Asuanem, świątyni groziło zalanie przez spiętrzone wody rzeki. Społeczność międzynarodowa postanowiła ją ocalić i zdecydowano o przeniesieniu. Zabytek pocięto na 1036 bloków o przeciętnej wadze 30 ton. Pierwszy blok przeniesiono 21 maja 1965 r. Zespół grobowcowy Ramzesa II i jego żony Nefertari zrekonstruowano dokładnie w jego pierwotnym kształcie, w zbudowanych specjalnie w tym celu górach, w odległości 180 metrów od pierwotnego miejsca, 64 m wyżej. Sposób, w jaki to zrobiono, uznano za cud obecnej techniki.

Świątynia w Abu Simbel została wydrążona w skale, w XIII w. p. n. e. Miała być miejscem poświęconym Ramzesowi II. Przed wejściem do świątyni stoją cztery gigantyczne posągi przedstawiające Ramzesa II, ubranego w charakterystyczne egipskie nakrycie głowy i podwójną koronę. Posągi mierzą 20 m wysokości, a fasada budowli 30 m. Między stopami siedzącego władcy można dostrzec posągi Nefertari, jego ukochanej żony, której świątynia jest usytuowana nieopodal. We wnętrzu znajdują się: sala hipostylowa, kolumny i posągi Ramzesa w pozycji ozyryckiej. Posągi mają 10 metrów wysokości. Ściany dookoła nich szczelnie wypełniają barwne płaskorzeźby sławiące czyny Ramzesa II.

Niedaleko Ramzes Wielki wybudował drugą świątynię ku czci swojej ukochanej żony. Mniejsza świątynia Nefertari, czasem zwana Świątynią Hathor, położona jest w odległości ok. 50 metrów. Mieszczące się w niej posągi Nefertari przedstawionej jako bogini Hathor są tych samych rozmiarów co posągi Ramzesa, a między nimi odnajdujemy posągi dzieci.

 

DSCF4530

Kompleks w przeszłości wchodził ponad 50 metrów w głąb skały. Celem powstania była próba pokazania potęgi Egiptu podróżnym, przybywającym od południa, z głębi Nubii, obecnych ziem Sudanu. Na Liście Dziedzictwa UNESCO świątynia w Abu Simbel znajduje się od 1979 roku.

Do świątyni można dotrzeć z Asuanu. Na pokonanie 280 kilometrów potrzeba około czterech godzin.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s