MOŁDAWIA – KRAJ WINA

Mołdawia to państwo położone na terenach historycznej Besarabii, graniczy z Ukrainą, Naddniestrzem i Rumunią. Nazwa została przyjęta od bardziej rozległego regionu, dawnej jednostki politycznej. Region nazwany zaś został od jednej z jego głównych rzek – Mołdawy. Czasem używana jest nazwa Mołdowa, niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP. Komisja zaleca wyłącznie formy Mołdawia i Republika Mołdawii.

Historia
W końcu XIV w. powstało Hospodarstwo Mołdawskie, które początkowo podlegało wpływom węgierskim i polskim, a od końca XV w. stało się lennem imperium osmańskiego. Jego największy rozkwit przypada na okres rządów hospodara Stefana III Wielkiego (1433-1504). Był to wówczas silny organizm państwowy utrzymujący niepodległość. W 1774 roku obszary północnej Mołdawii zostały przyłączone do Imperium Habsburgów. W 1812 roku wschodnia część Mołdawii, tzw. Besarabia, została przyłączona do Rosji. Dzieje Besarabii toczyły się odtąd odmiennie od zachodniej części państwa. Przez dziesięciolecia wschodni obszar pozostawał w sferze zainteresowania Rosji.
Na mocy postanowień traktatu paryskiego z 28 października 1920 r. mocarstwa zachodnie uznały przyłączenie Besarabii do Rumunii. Podczas negocjowania traktatu byli nieobecni zarówno rosyjscy, jak i besarabscy przedstawiciele, co stało się powodem nieuznawania traktatu przez ZSRR. W tajnym protokole dodatkowym, do podpisanego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop-Mołotow, Besarabię określono jako obszar znajdujący się w obszarze wpływów ZSRR. W maju 1940 r. ZSRR zaczął coraz częściej wysuwać roszczenia do terenów położonych między Dniestrem a Prutem. W 1944 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na Bałkany, przywrócono granicę rumuńsko-radziecką na Prucie, konsekwencją czego było powstanie Mołdawskiej SRR. Mołdawia była częścią ZSRR do 1991 roku. Pojawiały się wówczas tendencje połączenia z Rumunią, jednak w marcu 1994 zdecydowana większość głosujących opowiedziała się w referendum za niepodległością.
Republika Mołdawska to od wieków „kraina winem płynąca”. W krajobrazie kraju dominują pagórki, na których powstaje wiele nowych winnic. Dzięki nim, republika sukcesywnie staje się liczącym graczem na światowym rynku wina.
Niesłusznie republika kojarzy się z gorszymi gatunkowo słodkimi winami. Prawda jest inna. Mołdawia to przede wszystkim wysokiej jakości wytrawne wina, które zachwycają koneserów z całego świata. Wina te można już kupić w 50 krajach świata, w tym w Polsce.
Podróżując po Mołdawii warto zwiedzić kraj pod tym kątem. Ciekawostką na pewno jest to, że od 21 marca 2017 r. wino w kraju ze stolicą w Kiszyniowie jest zaliczane do kategorii produktów spożywczych. A to oznacza, że producenci mogą swobodnie reklamować swoje produkty w mołdawskich mediach.

Stolica
Kiszyniów nie obfituje w zabytki. Stolica Mołdawii nie utraciła wyglądu miasta radzieckiego. Dziurawa główna ulica, duże urzędowe gmachy, kilka nowoczesnych siedzib zachodnich firm i zaniedbane kamieniczki. Nad całością góruje pomnik Stefana III Wielkiego – narodowego bohatera Mołdawii, którego imię nosi główny bulwar miasta. Najciekawszymi budowlami przy nim usytuowanymi są Łuk Triumfalny i Cerkiew Narodzenia Pańskiego. Wystarczy jednak wejść w boczną uliczkę, a tam wszystko toczy się swoim dawnym rytmem. Atrakcją turystyczną jest bazar, na którym można kupić szereg ciekawych pamiątek: matrioszki, popiersie Lenina lub Stalina, czapkę a nawet cały mundur żołnierza radzieckiego, stare odznaczenia, a także koszulkę z podobizną Putina.

W roku 2015 Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych (UNWTO) stworzyła ranking najrzadziej odwiedzanych krajów naszego kontynentu. Mołdawia zajmowała w nim trzecie miejsce. Mniej turystów przyjeżdżało tylko do San Marino i Liechtensteinu. Ale w przypadku tych państw wynikało to z ich wielkości. W 2014 roku w Mołdawii było zaledwie 94 tys. turystów. Tego rodzaju rankingiem nie warto się jednak sugerować. Mołdawia to spokojny kraj, z wieloma ciekawostkami i podróżując po sąsiedniej Rumunii warto znaleźć dzień lub dwa, żeby zobaczyć dawną poradziecką republikę.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s