Kanion Matka

Kanion Matka znajduje się 15 kilometrów od stolicy Macedonii, Skopje. Obejmuje obszar 5000 ha, na którym znajdują się cerkiewki i monastyry. Odnajdujemy tam także jaskinie, z których najdłuższa ma 176 metrów.

#Macedonia

Jezioro kanionu to sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory na rzece Treska. Po minięciu zapory napotykamy monastyr św. Andrzeja, wybudowany w 1389 r. przez syna serbskiego króla Vukasina, Andrijasa. We wnętrzu cerkwi św. Andrzeja w kompleksie klasztornym znajduje się zespół fresków wykonanych przez mnichów Grzegorza i Kalesta Cyryla oraz metropolitę Jana. Cerkiew monasterska nad Treską powstała w roku bitwy na Kosowym Polu, stając się tym samym ostatnim zabytkiem architektury typowo serbskiej w regionie macedońskim.

Obok znajduje się restauracja z tarasem nad wodą oraz przystań łódek i wypożyczalnia kajaków, którymi można pokonać kilkunastokilometrowy odcinek jeziora.

Kanion to wręcz magiczne miejsce, w którym zapomina się o trudach życia. Po jednej i drugiej stronie jezioro otaczają wysokie wzniesienia. Po stronie prawej, kilkanaście metrów nad wodą, na odcinku ok. 5 kilometrów, ciągnie się kamienna ścieżka o szerokości 50-70 centymetrów. Ma zabezpieczenie. Na końcu bezpiecznego szlaku planuje się wykonać nad kanionem wiszący most, prowadzący do wejścia jaskini Vrelo. Jaskinia udostępniona do zwiedzania jest wpisana na listę Nowych 7 Cudów Natury na świecie, ze swoimi stalaktytami i dwoma wewnętrznymi jeziorkami.

Więcej zdjęć TU

1 września 2016 r. Polak Krzysztof Starnawski zanurkował w jaskini Vrelo na głębokość 230 metrów. Potwierdził, że 20 metrów głębiej (poniżej 230 metrów) wciąż nie było widać dna.

Komentujcie na Facebooku

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s