Bułgaria – Melnik

Melnik, to miasto znane z unikalnych piaskowych form skalnych otaczających go oraz wina z endemicznych odmian winorośli, którego smak docenił sam Winston Churchill.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy Melnik został założony. Po raz pierwszy w dokumentach pojawia się w XI wieku. Badania archeologiczne wskazują, że pierwszymi mieszkańcami byli członkowie jednego z trackich plemion, znanego z tego, że wywodził się z niego słynny Spartakus. W 1215 r. Melnik został nawet stolicą niewielkiego lokalnego księstewka, w wyniku czego powstała tu obronna twierdza, której ruiny są widoczne do dziś.

W czasach późniejszych, z racji swojego położenia na styku kilku państw, wielokrotnie zmieniał przynależność państwową. Przez pewien okres należał m.in. do Bizancjum, które również pozostawiło po sobie ślady, w postaci ruin bizantyjskich domów. Po podboju Bałkanów przez Osmanów wszedł w skład imperium, a jego znaczenie spadło, aż do przełomu XVII/XVIII w., kiedy to rozpoczął się okres prosperity, związanej z produkcją wina i tytoniu. W tym czasie wybudowano tu wiele szkół i kościołów.

W końcówce XVIII w. Melnik posiadał 1300 domostw, 70 kościołów i ok. 20 tys. mieszkańców. Później jednak pożary oraz wojny doprowadziły do upadku miasta, które dziś jest znane jako najmniejsze miasto w Bułgarii, mające ponad 200 mieszkańców.

Zdjęcia TU

Dziś Melnik to w zasadzie jedna ulica, wokół której na okolicznych wzgórzach tłoczą się domy, w większości spełniające rolę pensjonatów i hoteli, z restauracjami i sklepami w najniższej kondygnacji. Przez środek tej ulicy przeprowadzony jest kanał burzowy, w sezonie letnim całkowicie wyschnięty, pozwalający na odprowadzenie wody ze wzgórz podczas ulew i deszczowych pór roku.

 

Atrakcją turystyczną jest Dom Kordopułowa, bogatego kupca, w którym dziś mieszczą się muzeum etnograficzne oraz piwnice winne.

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s