Heraklea Lyncestis

Herakleia Lyncestis (leży 5 km od Bitoli), to starożytne miasto greckie założone w IV wieku p.n.e. przez twórcę potęgi macedońskiej – Filipa II. Miasto zostało nazwane na cześć mitycznego greckiego herosa, Heraklesa. Lyncestis pochodzi od nazwy starożytnego królestwa podbitego przez Filipa II, gdzie miasto było zbudowane.

Niektórzy twierdzą, że w czasach rozkwitu Heraklea była większym miastem niż Ateny. Utraciła swoje znaczenie od połowy II wieku p.n.e., kiedy Rzymianie podbili Królestwo Macedonii i podzielili ją na 4 regiony, Heraklea znalazła się w czwartym. Główna droga rzymska w tym obszarze biegła przez Herakleę, będącą ważnym przystankiem. Z czasów rzymskich odnaleziono obiekty takie, jak: wotywne pomniki, portyk, termy, amfiteatr i mury miasta oraz piękne mozaiki. Zachował się też amfiteatr, odnaleziony przez archeologów dopiero w 1968 roku. Został zbudowany przez rzymskiego cesarza Hadriana w centrum miasta, na wzgórzu. W środku znajdowały się 3 klatki dla zwierząt. Teatr stracił funkcję pod koniec IV wieku n.e., kiedy w Cesarstwie Rzymskim zakazano walk gladiatorów.

We wczesnym okresie chrześcijańskim Heraklea była ważną siedzibą biskupią. Z tego okresu pochodzą bazyliki Mała i Wielka. Małą Bazylikę odkryto podczas prac wykopaliskowych prowadzonych przed II wojną światową, pomiędzy 1936 a 1938 rokiem. Na początku sądzono, że jest to antyczny pałac, lecz w późniejszych badaniach, w latach 1960-1964, stało się jasne, że była to bazylika z czasów wczesnego chrześcijaństwa. Odkopano wówczas kilka pomieszczeń, których posadzki zdobione są mozaikami o geometrycznych i kwiecistych wzorach. Mozaika w narteksie (przedsionku) należy do wczesnej sztuki bizantyjskiej i jest wielką kompozycją o wymiarze 100 m. Znajdują się na niej ptaki, drzewa, krzewy, czerwony pies – symbol raju, oraz bestie jako domena Ziemi. Okres utworzenia tej mozaiki przypada na koniec VI wieku. Wielka Bazylika jest zbudowana na wierzchu wcześniejszej, utworzonej pomiędzy IV a VI wiekiem.

Mozaika podłogowa Wielkiej Bazyliki przedstawiona jest na rewersie macedońskiego banknotu o nominale 5000 denarów wprowadzonego w 1996 roku. Siedziba biskupia została odkryta pomiędzy 1970 a 1975 rokiem. Zachodnią część budowli odkryto jako pierwszą, następnie południową, która znajduje się przy murze. Luksusowe pokoje są usytuowane we wschodniej części. Podłogi drugiego, trzeciego i czwartego pokoju zdobione są mozaikami.

Więcej zdjęć TU

Po wielkim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło miasto na początku VI wieku n.e., mieszkańcy stopniowo je opuszczali. Pod koniec VI wieku Draguwici, słowiańskie plemię wypchnięte z północy przez Awarów, osiedlili się w okolicy Heraklei. Ostatnia emisja monety pochodzi z około 585 roku, co sugeruje, że miasto było ostatecznie przejęte przez Słowian. W miejscu opuszczonego miasta zbudowano kilka chat.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s