Twierdza Samuela – Ochryd

#Macedonia #Ohrid #Ochryd #Bałkany

Macedonia to kraj leżący niemal dokładnie w środku Półwyspu Bałkańskiego. Rzadko jest głównym celem wyjazdów turystów z Polski. Miłośnicy kultury ludowej i ciekawych zabytków, poszukiwacze urokliwych zakątków, płetwonurkowie, wielbiciele gór, powinni jednak zwrócić na ten kraj uwagę.
Stolica kraju, Skopje, oczarowuje nowo wybudowanym centrum, stworzonym ze zdumiewającym rozmachem, pełnym budowli zaprojektowanych w różnych stylach architektonicznych i monumentalnych pomników.
Miasta i górskie wsie kryją niezliczone zabytki, wiekowe cerkwie i monastyry, pozostałości budowli z czasów rzymskich, stare twierdze pamiętające boje toczone na tych ziemiach.
Macedonia to kraj niezapomnianych krajobrazów, rozległych i wyniosłych gór zajmujących większą część kraju, urzekających kanionów i ślicznych jezior.
Bałkańskie państwo, podobnie jak jego sąsiedzi, to także producent wybornych win, ze smakiem których, a także z etapami produkcji można zapoznać się odwiedzając pięknie położone winnice.
Jeśli dodamy do tego barwną kulturę Macedończyków, z żywiołowymi tańcami, pięknymi pieśniami i znakomitą kuchnią regionalną, otrzymamy jedyny w swoim rodzaju bałkański kalejdoskop.
Twierdza Samuela
Twierdza wznosi się na wzgórzu ponad Ochrydem. Pochodzi z połowy IV w. p. n. e. Mury twierdzy obejmowały ze wszystkich stron całe wzgórze ochrydzkie, z wyjątkiem południowej ściany od strony jeziora. Miasto było chronione wysokimi murami i wieżami o długości 3 kilometrów. Do starej części miasta wchodziło się przez 3 bramy, z których zachowała się tylko jedna, Górna Brama czyli Gorna Porta.
W czasach cara Samuela w latach 976-1014 i jego następców, aż do roku 1918, Ochryd był stolicą pierwszego państwa Słowian macedońskich. Odnowiona twierdza zachowała swój monumentalny szkielet.
Ochryd to malownicze miasto leżące na zboczach gór Galiczicy, nad pięknym Jeziorem Ochrydzkim. Cenne wczesnochrześcijańskie zabytki i inne skarby architektoniczne zapewniają mu miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Jezioro Ochrydzkie, noszące nazwę od pełnego zabytków miasta, jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach i najstarszym w Europie. W jego krystalicznych wodach żyje ponad 200 endemicznych gatunków zwierząt. Głębokość sięga 300 metrów. Woda jest czysta i ciepła, idealna do kąpieli. Jezioro jest także wymarzonym miejscem dla ludzi zakochanych w nurkowaniu. Akwen wraz z otaczającym regionem od 1979 roku figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej zdjęć TU

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s