Medycyna chińska a jesienna chandra

Chińska medycyna naturalna stara się zgłębiać wiedzę dotyczącą zachowania zdrowia. Koncentruje się na pytaniach, jaki styl życia jest korzystny dla człowieka i doradza w jaki sposób mamy się odżywiać. Według tradycyjnej chińskiej medycyny dieta powinna być dostosowana do warunków pogodowych i klimatycznych.

Przeprowadzone w ostatnich latach badania potwierdzają rzeczy, które były znane w Chinach od tysięcy lat. Jeśli chodzi np. o dietę, to podkreśla się znaczenie spożywania warzyw podczas każdego posiłku, jedzenia małych ilości mięsa  czy picia dużej ilości herbaty.

Oto kilka porad, jakie daje medycyna chińska na jesienną chandrę.

buddha of thangkaNa przełomie lata i jesieni, kiedy powietrze robi się suche, a dni coraz krótsze, należy pić dużo wody, jeść warzywa i owoce. W tej diecie owocowej niewskazane są arbuzy, ponieważ mają właściwości wychładzania organizmu. Polecane są natomiast w dużych ilościach pomarańcze i banany.

O tej porze roku, kiedy ranki i wieczory robią się chłodne, a w południe nadal jest ciepło, układ pokarmowy staje się mniej wydolny i dlatego należy spożywać produkty łatwostrawne. Pokarmy ciężkie mogą spowodować dolegliwości żołądkowe, a nawet biegunki.

Żeby zniwelować niekorzystne zmiany klimatyczne, należy myć twarz zimną wodą – najlepiej działa zimna kąpiel lub prysznic.

Dobrym sposobem na pokonanie jesiennej chandry jest rada spoza medycyny chińskiej, czyli chodzenie na długie spacery. Warto zmobilizować się, jeszcze zdarzają się dni z „dużą dawką” słońca i “nałapać” tych promieni jak najwięcej. Spacery na świeżym powietrzu mogą wpłynąć bardzo pozytywnie na samopoczucie. Spacer w listopadzie może być także bardzo przyjemny. Park przyozdobiony pięknym, kolorowym dywanem z liści, kasztanami i czerwoną jarzębiną cieszy oczy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s