Rumunia – Dragomirna

#Rumunia #Bukowina #monastyr

Dragomirna to mała wioska w północnej Rumunii, położona nad rzeką o tej samej nazwie, około 15 km w kierunku północnym od Suczawy. Na obrzeżach miejscowości stoi otoczony warownymi murami prawosławny żeński klasztor. Jego początki sięgają XVII wieku, wówczas wzniesiona została niewielka cerkiew. Jakiś czas później w sąsiedztwie kościoła wybudowano klasztor, który w obawie przed najazdami kozackimi w latach 1627-1635 otoczony został potężnymi, przeszło 10-metrowymi murami obronnymi z czterema narożnymi basztami oraz bramą wjazdową, ozdobioną pięknym herbem Mołdawii.

W 1653 roku monastyr został złupiony przez Kozaków Tymofieja Chmielnickiego (syna Bogdana), pół wieku później zajęły go wojska polskie dowodzone przez Jana III Sobieskiego, a w 1758 świątynię splądrowali i zniszczyli Tatarzy. W czasie okupacji Mołdawii, podczas wojny krymskiej, monastyr został zajęty przez oddziały austriackie które urządziły w nim koszary. W drugiej połowie XX wieku świątynia została gruntownie odrestaurowana. Był to wówczas jeden z nielicznych rumuńskich klasztorów nie zamknięty przez komunistów.

Główną budowlę monstyru stanowi konsekrowana w 1609 roku cerkiew Zesłania Ducha Świętego. Pod względem architektonicznym bardzo różni się od innych bukowińskich budowli sakralnych, charakteryzujących się strzelistymi wieżami. Oprócz oryginalnej bryły uwagę zwraca bogata ornamentyka sztukaterii ścian zewnętrznych. Na zewnątrz cała cerkiew, mniej więcej w połowie jej wysokości, jest opasana trzykrotnie splecionym sznurem, później często używanym w architekturze sakralnej ziem rumuńskich, symbolizującym jedność ludu i wiary. Wspaniale ozdobiona smukła wieża monastyru wznosi się nad cerkwią. Malowidła znajdują się tylko wewnątrz cerkwi.

Więcej zdjęć TU

Komentujcie ie na Fb

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s