Nowy Sad

Nowy Sad to blisko 300 tysięczne miasto, drugie co do wielkości w Serbii, a zarazem stolica autonomicznej Wojwodiny. Nie ma zbyt długiej historii. Założone zostało w końcówce XVII wieku, jako osiedle związane z twierdzą Petrovaradin. Zasiedlili go prawosławni Serbowie, którym zabroniono mieszkać na terenie twierdzy. W 1748 r. Nowy Sad zyskał obecną nazwę i status wolnego miasta. Do 1918 roku i w trakcie II wojny światowej znajdował się w granicach Węgier. Po II wojnie teren miasta uległ znacznemu powiększeniu, poprzez zasypanie bagnistych terenów otaczających przez wieki twierdzę.

Podczas wojny o Kosowo, w 1999 r.,  miasto zostało zbombardowane przez samoloty NATO. Naloty zniszczyły wszystkie trzy mosty na Dunaju, instalacje elektryczne i wodne. Wszystko to zostało później odbudowane.

Twierdza Petrovaradin stoi na miejscu wcześniej rozbudowywanej, podczas 150-letniego panowania Turków. W początkach istnienia obiekt częstych walk między Austrią i Turkami. Pod koniec XVII w. Petrovaradin został odbity przez wojska austriackie, po czym podjęto decyzję o zburzenie starej i budowie nowej twierdzy. Kolejny etap prac nastąpił w II połowie XVIII wieku. Przy okazji powstał czterokondygnacyjny system tuneli o łącznej długości ponad 16 km. Od roku 1918 w granicach Jugosławii, w czasie II wojny Węgier, po wojnie znów Jugosławii.

Dziś twierdza jest atrakcją historyczną. Mieści w swoich murach hotele i restauracje. Od 2001 r. odbywa się na jej terenie jeden z większych festiwali muzycznych w Europie – Festiwal EXIT, na który przybywa corocznie ponad sto tysięcy fanów muzyki.

Do ciekawszych budowli miasta należy Pałac Biskupi, wybudowany w 1901 r., dziś siedziba prawosławnego biskupa. Przed pałacem stoi pomnik poety Jovana Jovanovica, z postacią naturalnej wielkości. Tuż obok jest katedra św. Jerzego, z 1905 r., wybudowana w miejscu poprzednio stojącego kościoła z 1734 r., zburzonego podczas rewolucji w 1849 r. Dziś jest jednym z najważniejszych przykładów architektury sakralnej w mieście.

Najważniejszym miejscem nowosadzkiej starówki jest Plac Wolności, otoczony przez pięknie odrestaurowane budynki, wśród których wybija się zdecydowanie budynek miejskiego ratusza, neorenesansowy, z 1895 r. Naprzeciwko stoi równie reprezentacyjny kościół Maryi, wybudowany w tym samym roku i przez tego samego architekta, co ratusz. Przez miejscowych nazywany „katedrą”, choć nią w rzeczywistości nie jest. Na środku placu stoi odlany z brązu pomnik Svetozara Miletića polityka, burmistrza miasta i lidera Serbów w Wojwodinie pod koniec XIX wieku.

Opuszczając centrum Starego Miasta można długo krążyć wąskimi, kolorowymi uliczkami starówki, rozkoszując się klimatem stolicy Wojwodiny. Spacerując tak warto dotrzeć do kościoła św. Mikołaja, najstarszego kościoła prawosławnego w Nowym Sadzie, wybudowanego w 1730 r., odbudowanego po zniszczeniach z czasów bombardowania w 1849 r. W tym kościele ochrzczeni zostali synowie Alberta Einsteina.

Więcej zdjęć TU

Komentujcie na Facebooku

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s