Twierdza Bełogradczik

Bełogradczik to niewielka miejscowość w północno-zachodniej Bułgarii, położona w zachodniej części pasma górskiego Stara Płanina. Miasteczko otaczają malownicze skały, które ciągną się na długości 30 km, powstałe ponad milion lat temu podczas wypiętrzania się pasma górskiego. Nazwy niektórych skał nawiązują do ich kształtów, z czym wiążą się legendy.

Jedna z formacji skalnych stała się częścią monumentalnej Twierdzy Kaleto. Jej historia sięga czasów starożytnych, kiedy w III wieku n.e. Rzymianie założyli obóz warowny wykorzystując właśnie skały jako naturalne umocnienie. Całość robi ogromne wrażenie. Usytuowanie sprawiało, że była wyjątkowo trudna do zdobycia, a zgromadzone tu zapasy pozwalały przez długi czas przetrwać oblężenie. Po upadku cesarstwa forteca przeszła w ręce Bizancjum. W drugiej połowie XIV wieku na polecenie ówczesnego króla Bułgarii Ivana Sracimira twierdza w Bełogradcziku została w znacznej mierze rozbudowana. Po podbiciu i zajęciu Bułgarii, w 1398 roku, przez Imperium Ottomańskie dalsze prace związane z rozbudową fortu prowadzone były przez Turków. Ostatni raz twierdza wykorzystana została w 1885 roku w trakcie konfliktu zbrojnego pomiędzy Serbią a Bułgarią.

Fortyfikacja Kaleto jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w Bułgarii. Częściowo odrestaurowany kompleks zajmuje powierzchnię ok. 10 tysięcy metrów kwadratowych.

Największe doznania czekają po przekroczeniu ostatniej, trzeciej bramy fortecy i dostaniu się na szczyt wzgórza skalnego. Z tego miejsca ogląda się wręcz niesamowite obrazy. Bez większej przesady można to miejsce nazwać jednym z piękniejszych w Europie. Na szczycie powracają obrazy z innych miejsc kontynentu, w twierdzy można odnieść wrażenie, że jest się w czeskim Skalnym Mieście, chwilami włączają się wspomnienia irlandzkich Moherowych Klifów lub greckich Meteorów. Bułgaria nie została jeszcze dostatecznie odkryta przez zachodnich turystów i Chińczyków. Przyjemność z przebywania w tym niebywałym miejscu byłaby zakłócona przez różnojęzyczny gwar. Bez tego wrażenia doznawane na szczycie są dużo głębsze.

Więcej zdjęć TU

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s