Werona – Romeo i Julia

#Werona #Włochy #Italia #podróże

Werona słynie z renesansowych palazzi i pięknych balkonów. Na jednym z nich rozgrywa się akcja szekspirowskiej tragedii, zaś domy zamieszkiwane niegdyś przez nieszczęśliwych kochanków i rzekomy nagrobek Julii są celem pielgrzymek turystów z całego świata.

Dom rodu Capuletich (obecnie Casa di Giulietta, czyli dom Julii) istnieje i mieści się przy via Capello 23. Wygląda dokładnie tak, jak opisał go w sztuce Szekspir, choć słynny balkon dobudowano dopiero w 1935 r. Posąg Julii z brązu, naturalnych rozmiarów, stoi na dziedzińcu. Turyści dotykają Julii, szczególnie piersi, wierząc, że przyniesie to szczęście w miłości.

Słynny balkon XIII-wiecznej kamienicy przy via Capello tak naprawdę przeniesiono z innej kamienicy i na nim nigdy nie odbyła się żadna „scena balkonowa”. To jednak w niczym nie przeszkadza milionom turystów, którzy chętnie wykonują sobie pamiątkowe zdjęcia na jego tle. Wokół jest bardzo kolorowo od poprzylepianych karteczek z zapiskami zakochanych par oraz poszukujących prawdziwej miłości. To za sprawą porażającej siły legendy i wiary w cudowne działanie tego miejsca. Nieszczęśliwie zakochani z całego świata przysyłają także na adres domu kilka tysięcy listów rocznie, w których proszą o miłosne wsparcie. Z tego powodu utworzono nawet „Klub Julii”, którego członkowie już od ponad 70-ciu lat starają się odpisywać na każdy list.

Grób Julii znajduje się w krypcie kościoła San Francesco al Corso. Sarkofag wykonany jest z czerwonego marmuru, w podziemiach kościoła ustawiony został w 1937 roku. Romantycznych kłamstewek Werony jest więcej. Akcja „Romea i Julii” nie ma nic wspólnego z Weroną, a sam Szekspir nigdy nie odwiedził tego miasta. Wszystkie pamiątki po kochankach pochodzą z XX wieku i mają pomóc w podtrzymywaniu mitu.

Pomimo, że historia zakochanych jest wyłącznie fantazją angielskiego poety, to zwaśnione rody Capuletich i Motecchich istniały naprawdę. Wiele osób wątpi w istnienie romansu Romea i Julii, wywodzących się z tych rodów. Szekspir przy pisaniu sztuki mógł jednak inspirować się autentyczną historią, zapisaną w starych kronikach, które wspominają także o konflikcie dwóch miejscowych rodzin.

Oczywiście, jest i „prawdziwy” dom Romea przy via Arche Scaligere. Każdy ma prawo wierzyć w to, co chce. Wędrówka szlakiem słynnej pary kochanków z Werony przynosi wielu osobom radość. I o to w tym wszystkim chodzi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s