Tunezja – Douz

#Tunezja #Sahara #Afryka #Podróże

Duz (fr. Douz) to miasto w centralnej Tunezji, znane jako Brama Sahary lub Wrota Sahary.

Duz było ważnym miejscem postoju na transsaharyjskim szlaku karawan. Miasteczko zaistniało dzięki występującym tam źródłom wody. Miasto-oaza zawdzięcza swą nazwę 12 regimentowi francuskiemu, który miał w nim swoją placówkę.

Duz niczym specjalnym się nie wyróżnia, jednak kierują się tam niemal wszystkie wycieczki. Największą atrakcją jest przejażdżka po oceanie złocistego piasku, na grzbiecie wielbłąda (40 minut kosztuje 12 Euro). Warto z niej skorzystać, zwłaszcza że sceneria jest wprost wymarzona. Korzystający z atrakcji późnym wieczorem mają okazję na koniec przejażdżki podziwiać zachód słońca nad „piaszczystym morzem”.

 

Atrakcją miasteczka obok Muzeum Sahary jest niewielki bazar, na którym można kupić wiele ciekawych pamiątek i wyrobów regionalnych. Targ w Duz jest dość senny, panuje na nim niepowtarzalny, familijny klimat. Sprzedawcy nie wykazują typowego dla tej części świata podniecenia na widok turystów, nie są zbyt natarczywi. Tubylcy spędzający czas w tym miejscu zajmują się swoimi sprawami, grają w domino, karty lub siedzą na ziemi i dyskutują. Sprawiają wrażenie, jakby nie zauważali turystów. Można ich bez obawy podglądać, fotografować i nasiąkać atmosferą północy Afryki.

 

Spokojne Duz ożywa w każdy czwartek, w dzień targowy. Z całej okolicy ściągają handlarze i kupcy, którzy targując się namiętnie tworzą swoisty barwny spektakl.

Zdjęcia: Iwona

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s