Szwajcaria – Bellinzona

Bellinzona, stolica kantonu Ticino, uznawana jest za najbardziej włoskie z miast Szwajcarii. Najczęściej słyszy się w nim rozmowy po włosku, także napisy na budynkach są w języku sąsiada z południa.

#alpy #Szwajcaria #zamki #UNESCO

Ozdobą stolicy są potężne budowle obronne oraz piękna starówka. W roku 2000 trzy bardzo dobrze zachowane zamki i mury obronne Bellinzony zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

DSCF6295

Zamki to grupa fortyfikacji wzniesionych w obrębie najstarszej części miasta. Pobudowane na wzniesieniach doliny, dostarczają silnych wrażeń miłośnikom starych budowli obronnych. Można z nich podziwiać również piękne, wysokie pasma alpejskie, a także siostrzane twierdze i niżej położoną miejscowość, pełną starych budynków, w tym piękną, renesansową kolegiatę.

Bellinzonie od dawna przypisywano ważną rolę. Znajduje się bowiem w pobliżu krzyżowania się kluczowych szlaków alpejskich, łączących północną i południową Europę, co czyniło ją ważnym centrum handlowym.

Bellinzona to miasto niewielkie, z blisko 18 tysiącami mieszkańców. I choć leżące w tym samym kantonie Lugano ma ich dużo więcej (ok. 55 tysięcy), jednak to pierwsze pozostaje stolicą. Dla ścisłości, Bellinzona jest stolicą polityczną i historyczną, a Lugano ekonomiczną.

Więcej zdjęć TU

Castelgrande (Castello di San Michele lub Burg Unterwalden), to najstarszy i najpotężniejszy z zamków. Jego dwie wieże – Torre Nera (28 m) i Torre Bianca (27 m) dominują nad starówką Bellinzony. Kolejnym zamkiem, leżącym wyżej od Castelogrande, jest Castello Montebello, nazywany również Schwyz lub San Martino. Trzeci, położony najwyżej, to Sasso Corbaro. Zamki należą do najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Szwajcarii.

Najstarszym jest Castelgrande. Jego historia sięga antyku, panowania rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta. Ten utalentowany przywódca, który znacząco poszerzył granice imperium, doskonale wiedział, że zdobyte przez niego Alpy są bramą dla plemion germańskich i galijskich. W celu sprawowania kontroli nad jedną z ważnych alpejskich przełęczy w I wieku p.n.e. została wzniesiona twierdza, którą Rzymianie umacniali i rozbudowywali. Pod koniec V wieku n.e. znajdująca się na wzgórzu, w dolinie rzeki Ticino, twierdza była już na tyle potężną i doskonale umocnioną budowlą, że mogła pomieścić do 1000 rycerzy, Źródła historyczne podają, iż w 475 roku jej obrońcy zdołali odeprzeć atak wojowników germańskich, mimo iż przybyli dysponowali znaczną przewagą liczebną.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego twierdza trafiała kolejno w ręce Ostrogotów, Longobardów i Bizantyjczyków. Pod koniec VIII wieku dolina rzeki Ticino, а więc i twierdza wraz z rozciągającym się wokół niej miastem, przeszła pod władzę Franków, którzy rozbudowali obiekty obronne i wznieśli nowe mury. Pod koniec XI i na początku XII wieku miasto Bellinzona kilkakrotnie zmieniało właścicieli. Do XIII wieku w miejscu byłej rzymskiej twierdzy pojawił się zamek z różnorakimi zabudowaniami znajdującymi się wewnątrz jego dziedzińca, podzielonego na kilka części. Zamek Castelgrande przez długi czas jako jedyny zapewniał ochronę miastu.

W drugiej połowie XIII wieku Bellinzona stała się łakomym kąskiem dla mediolańskich książąt, wywodzących się z rodu Visconti, którzy dążyli do uzyskania kontroli nad alpejskimi przełęczami otwierającymi drogę do Mediolanu. W okresie tym władzę nad miastem sprawowała rodzina Rusca z Como, która pomyślnie broniła się w Castelgrande w latach 1284, 1292 i 1303, a ponadto postanowiła wznieść w Bellinzonie kolejną twierdzę. Koniec XIII wieku jest więc początkiem historii Zamku Montebello, ostatniego azylu rodu Rusca po tym, jak w 1340 roku, pod długotrwałym oblężeniu, Bellinzona została zdobyta przez Mediolańczyków.

W epoce panowania książąt mediolańskich dwa istniejące już w Bellinzonie zamki zostały odnowione, umocnione i połączone z systemem miejskich murów obronnych. Zamek Montebello nie posiadał tak dogodnej, naturalnej ochrony w postaci niedostępnej skały, jak Castelgrande, dlatego utworzyli wokół nowszej twierdzy głębokie fosy.

W tym czasie za murami Castelgrande, mieścił się garnizon, w związku z czym na dziedzińcu wewnętrznym zburzono dużą część budynków wzniesionych w XI i XII wieku. W czasie przebudowy zachowano baszty, Białą i Czarną, które dziś są rozpoznawalnymi symbolami miasta. W pierwszej połowie XV wieku z rozkazu książąt z rodu Visconti powstał mur Murata, która rozciągał się na zachód od Castelgrande, w poprzek doliny rzeki Ticino. Ta zwieńczona blankami konstrukcja nie tylko zapewniała ochronę przed atakami wojsk Konfederacji Szwajcarskiej, ale dawała także Mediolańczykom możliwość pobierania podatków od kupców zmierzających w stronę Przełęczy Świętego Gotarda.

W 1478 roku wojskom konfederackim udało się wykonać wyrwę w murze Murata, jednak dalsze oblężenie Bellinzony nie powiodło się. Po tym zdarzeniu władca Księstwa Mediolanu, Gian Galeazzo Sforza, wszczął kolejne prace mające na celu ulepszenie zamków Castelgrande i Montebello. Ponadto, w okresie tym powstał trzeci zamek Bellinzony – Sasso Corbaro.

Sasso Corbaro, zaprojektowany w 1479 roku został zbudowany w południowo-wschodniej części Bellinzony na wzniesieniu, na którym dwa stulecia wcześniej znajdowała się wieża strażnicza. Sasso Corbaro, zwany również Zamkiem Górnym, w odróżnieniu od Castelgrande i Montebello, nie łączył się z murem miejskim.

Na początku wojen napoleońskich obiekty fortyfikacyjne Bellinzony okazały się przestarzałe, dysponowały nielicznym garnizonem oraz starymi działami. Twierdze utraciły więc swoje dawne znaczenie obronne i zaprzestano inwestowania w nie. Jedynie na terenie Castelgrande powstał arsenał. Po uniezależnieniu się Szwajcarii od Francji zamkom nadano imiona świętych: św. Michała (Castelgrande), św. Marcina (Montebello) i św. Barbary (Sasso Corbaro). Za murami Castelgrande przez pewien czas mieściło się więzienie, lecz z powodu popadania obiektu w ruinę w latach 1880 zmieniono jego lokalizację.

Twierdza Montebello pod koniec XIX w. stała się własnością rodziny Ghiringhelli i w latach 1902-10 została odbudowana. Na wpół zburzony Sasso Corbaro również został kupiony, nowi właściciele wyremontowali go i przekształcili w hotel z restauracją. W drugiej połowie XX wieku wszystkie trzy twierdze Bellinzony zostały odrestaurowane w trakcie przygotowań miasta do obchodów 150-lecia utworzenia kantonu. We wszystkich zamkach zostały otwarte ekspozycje muzeów, а same budowle zaczęły zyskiwać coraz większą popularność jako obiekty turystyczne.

Castelgrande umiejscowiony jest w centrum miasta, na skalnym wzniesieniu, na które można dostać się pieszo lub korzystając z bezpłatnej windy, znajdującej się u podnóża skały. Zamek dysponuje bardzo przestronnymi dziedzińcami, porośniętymi trawą. Można spacerować wzdłuż biegnącego od zamkowych murów w dół wzgórza muru Murata, wewnątrz którego mieści się tunel ze strzelnicami lub urządzić sobie piknik.

Do zamku Montebello dochodzi się wąską i krętą uliczką biegnącą po prawej stronie od kolegiaty świętych Piotra i Stefana. Z zamkowego terytorium rozpościerają się wspaniałe widoki na zabytkowe miasto, alpejskie wzniesienia i dwa pozostałe zamki.

Z zamku Montebello można przejść do zamku Sasso Corbaro, który pod względem poziomu znajduje się najwyżej spośród wszystkich zamków Bellinzony.

DSCF6376

Bellinzona to jednak nie tylko zamki. Zaułki i uliczki, dwory, neoklasyczny budynek teatru i odrestaurowane kamienice opowiadają odwiedzającym bogatą historię lombardzkiego miasta. W jego uliczkach ukryły się bogato zdobione domy patrycjuszy i piękne kościoły. Za fasadą średniowiecznego uroku skrywa się miejsce tętniące życiem. Liczne butiki i kawiarnie są pełne turystów, spragnionych miejsc pięknych, ale nie tak głośnych, jak bardziej znane miasta Europy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s