Klasztor Agapia

Klasztor Agapia jest jednym z najważniejszych klasztorów zakonnic prawosławnych w Rumunii. Powstał w latach 1641-1643, później rozbudowywany. Klasztor jest znany na całym świecie ze względu na malowidła wykonane w 1858 r. przez wielkiego rumuńskiego malarza Nicolae Grigorescu. Początkowo był zamieszkiwany przez mnichów, ale w 1803 roku przekształcony w klasztor żeński. Agapia składa się z dwóch klasztorów: Agapii na Wzgórzu lub Agapii Starożytnej, założonej w 1527 r. i bardziej interesującej Agapii z Doliny lub Nowej Agapii, zbudowanej w latach 1642-1647.

Po zmianie na klasztor żeński, w połowie XIX wieku odbywa się pierwsza gruntowana renowacja cerkwi. W roku 1858 została pomalowana przez Nicolae Grigorescu. Mimo. iż miał zaledwie 20 lat, okazał się bardzo dojrzałym artystą i udało mu się stworzyć znakomitą serię kompozycji ściennych pod postaciami ikon, pełnych ruchu, lekkości i realizmu. Malarz z powodzeniem połączył tradycję bizantyjską z neoklasycystycznym stylem i sztuką rumuńską. Grigorescu wykorzystywał w trakcie pracy żywe modele, wybierane z wielką starannością.

Przez stulecia klasztor Agapia cierpiał z powodu licznych kradzieży, pożarów i zniszczeń, ale zawsze był przebudowywany i wzmacniany.

Nicolae Grigorescu założył w klasztorze warsztat malarski i szkołę, w której swoje umiejętności mogły rozwijać zakonnice, mające zdolności artystyczne. Warsztat działa do dziś. Zakonnice wykorzystują go w celach komercyjnych, kopiując znane ikony, z których dochód zasila kasę klasztoru.

W obrębie murów klasztoru Agapia mieszka ponad 500 zakonnic, które pracują na polach, uprawiają ogrody warzywne, prowadzą piekarnie, szklarnie, malują ikony, splatają dywany i haftują. Efekty ich pracy trafiają na sprzedaż. Klasztor Agapia jest bardzo znany z wykładzin dywanowych i hafciarskich. Warsztat tekstylny produkuje przede wszystkim dywany na ścianę i dla celów religijnych.

W klasztorze znajduje się muzeum, ze starymi ikonami z XVI, XVII i XVIII w. Są tam też stare książki oraz rękopisy i dywany w stylu mołdawskim wykonane w warsztacie klasztornym.

Odwiedzając klasztor odczuwa się ogromny spokój. Piękne kwiaty, starannie przystrzyżone trawniki, obserwacja mieszkanek podczas malowania ikon, tkania dywanów i porządkowania obiektu wzmagają poczucie bycia w prawdziwej oazie duchowości.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s