Szwecja

Lund

Po przypłynięciu promem do Szwecji, pierwszym wartym odwiedzenia miastem jest Lund. Ma niepowtarzalny klimat. Spacer jego cichymi uliczkami to ogromna przyjemność. Lund to znany w Szwecji ośrodek akademicki, stąd na jego ulicach przeważają młodzi ludzie.

Miasto słynie z pięknej katedry, która jest aktualnie jedyną budowlą sakralną reprezentującą styl romański na terenie Szwecji. Wieże katedry w Lund wznoszą się na wysokość 55 m. Innym ciekawym budynkiem jest siedziba władz uczelni w Lund.

Więcej zdjęć TU

Malmö

Malmö położone jest na półwyspie Skania. Jest to trzecie co do wielkości, po Sztokholmie i Göteborgu, miasto kraju. Najstarsze wzmianki o Malmö  pochodzą z pierwszej połowy XII wieku. Prawa miejskie uzyskało w 1353 roku. Pierwotna jego nazwa to Malmhaug, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „kopiec piasku”. W tym czasie stanowiło część ówczesnego Królestwa Danii. W 1658 roku na mocy traktatu pokojowego zostało włączone do Szwecji.

Mimo blisko 1000 letniej historii Malmö nie posiada typowej zwartej, staromiejskiej zabudowy. Zabytki znajdują się w dużych odległościach od siebie. Na uwagę zasługuje XVI wieczny ratusz, znajdujący się w centrum miasta renesansowy zamek (Malmohus) oraz kościół parafialny św. Piotra.

Kościół św. Piotra wzniesiono w stylu gotyckim, w XIII wieku. Na przestrzeni stuleci przebudowywano go wielokrotnie, dodawano nowe elementy np. wieże w XV wieku, miedziane iglice w XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak największy w całej Skandynawii ołtarz z 1611 roku.

Symbolem miasta jest nowoczesny 190 metrowy „skręcony” wieżowiec Turning Torso (najwyższy budynek Szwecji). (Mirosław Sznajder)

Więcej zdjęć TU

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s