Liguria – Sanremo

#Włochy #sanremo #liguria #italia

Liguria to jeden z najmniejszych włoskich regionów, w kształcie łuku, który rozciąga się pod Piemontem. W Ligurii spotykają się dwa łańcuchy górskie, Alpy i Apeniny. Od południa graniczy z Morzem Liguryjskim. Wybrzeże raz jest niedostępne, poszarpane, ze stromymi, urwistymi klifami, a raz urzeka pięknymi, piaszczystymi plażami. Riwiera Włoska, obejmująca Ligurię, będąca przedłużeniem Riwiery Francuskiej, obejmuje prawie 300 kilometrów. Małe wioski i miasteczka tego regionu, wyrosłe na zboczach gór, wokół małych zatoczek, powalają niepowtarzalnym wyglądem i klimatem. Ze względu na oszczędność terenu domy są wąskie, za to wysokie i mają różnokolorową elewację. Uroku dodają im przydomowe ogrody, z przepięknymi kwiatami, w Polsce spotykanymi tylko w doniczkach. Mowa o orchideach, storczykach i kaliach.

W Ligurii przez cały rok panuje łagodny klimat. Najważniejsze szczyty regionu to Saccarello (2200 metrów), który znajduje się na granicy Ligurii z Francją oraz Mongioie (2630 metrów).

Stolicą Ligurii jest Genua. Miastami wartymi odwiedzenia są też: Rapallo, Portofino

Sanremo

Sanremo (dawniej San Remo) to jeden z bardziej znanych kurortów Riwiery Włoskiej. Słynie z krajowego festiwalu piosenki. Jego arena, teatr „Ariston”, jest miejscem częstych występów znanych we Włoszech i Europie artystów. Miłośnicy spacerów mogą przechadzać się w Sanremo piękną nadmorską promenadą. Na lubiących silne emocje czeka słynne kasyno, w którym w latach 1951-77 odbywał się jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Europie. W 1967 roku wzięła w nim udział Anna German.

Turystów przyciągają do Sanremo zabytkowe, średniowieczne budynki i wąskie uliczki. W czasie największego rozkwitu miasto odwiedzali arystokraci z całego świata, np. Piotr Czajkowski i Alfred Nobel. Atrakcją turystyczną są dziś słynne, lipcowe pokazy sztucznych ogni.

Do najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić w Sanremo, należą: Katedra San Siro – perełka stylu romańsko-gotyckiego, z XII wieku; Willa Nobla – imponujący budynek z eleganckimi wnętrzami w stylu kolonialnym; cerkiew powstała w 100 dni, na zlecenie matki cara Mikołaja II; Castello Devachan – luksusowa posiadłość z ogrodem i willą z 1909 roku; Sanktuarium Madonny Della Costa – bogaty, barokowy kościół z cudownym obrazem Matki Bożej, a przy tym doskonały punkt panoramiczny oraz Porte di Santo Stefano – jedna z 11 oryginalnych, średniowiecznych bram Sanremo, jakie broniły miasta przed piratami.

Więcej zdjęć TU

Komentuj na Facebooku

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s