Chorwacja – Trogir

Będąc w Dalmacji nie można pominąć Trogiru, założonego w III wieku p.n.e. Miasto portowe zostało wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego wąskie uliczki kryją wiele zabytków. Najstarsza część wraz z twierdzą warowną, nadmorskim bulwarem i pięknym katedrą położona jest na wyspie, połączonej z lądem kamiennym mostem.

Zabudowa najstarszej części Trogiru jest zwarta. Jak przystało na średniowieczne miasto, na większą uwagę zasługują budynki wokół placów. Jako budulec domów dominuje kamień. Przy bulwarze nadmorskim oko turysty cieszą już inne formy budowli i ich kolorowe elewacje.

Na końcu deptaka znajduje się twierdza Kamerlengo, kwadratowy budynek przypominający zamek warowny. Od strony morza twierdza posiada wieżę obserwacyjną. Budowla została wzniesiona w XV w.

Najważniejszym zabytkiem starego miasta jest Katedra św. Wawrzyńca, której budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie XII w. Prace budowlane zakończyły się dopiero w XVII w., a sama budowla łączy w sobie różne style.

Innym, godnym zobaczenia zabytkiem Trogiru jest romańsko-gotycki ratusz wzniesiony w XIV w.

Do ważniejszych zabytków można zaliczyć Bramę Lądową przebudowaną w XVI w. oraz Pałac Stafileo zbudowany pod koniec XV w. Do budowli wartych obejrzenia należy też Pałac Ćipiko w stylu renesansowym, zbudowany w 1457 roku dla najzamożniejszej w tym czasie rodziny Ćipiko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s